Polní nemocnice dostanou nové zdravotnické kontejnery

FOTO:AČR

Polní nemocnice české armády dostanou nové roztahovací zdravotnické kontejnery včetně jejich vybavení. Sloužit budou jako jednotky intenzivní péče a operační sály. Státní podnik Vojenský technický ústav (VTÚ), který kontejnery pro polní nemocnice zkompletuje, za ně zaplatí celkem asi 45 milionů korun.

„Předmětem zakázky je nákup dvou roztahovacích kontejnerů s bočně vysunovatelnými sendvičovými stranami, které budou sloužit jako jednotky intenzivní péče a operační sály polní nemocnice Armády České republiky,“ uvedl Jakub Fajnor z tiskového oddělení ministerstva obrany. Dodal, že součástí zakázky je i nákup zdravotnické výbavy pro tyto zdravotnické moduly polních nemocnic.

Zadavatelem této zakázky je státní podnik VTÚ. Kontejnery pořídí od společnosti Dowell, zdravotnickou výbavu od firmy Flídr medical. Podobné zařízení od nich již VTÚ pořídil v letech 2006 a 2016.

„I vzhledem k tomu budou osloveni opětovně, neboť je nutné, aby splňovaly standardy NATO a byla zajištěna kompatibilita s již existujícími zdravotnickými kontejnery používanými AČR i vojsky NATO,“ uvedl Fajnor.

Předpokládaná souhrnná hodnota zakázek je 44,82 milionu korun bez DPH. Podpis smlouvy se předpokládá letos v létě.

Česká armáda má k dispozici 6. a 7. polní nemocnici, obě sídlí v posádce v Hradci Králové. Jejich zařízení je tvořeno kontejnery a stany, které lze společně propojit. Jednotlivé části mohou pracovat samostatně, nebo být využity jako celek. Polní nemocnice armáda nasadila v minulosti například v Afghánistánu, Iráku, Pákistánu nebo na Balkáně.

ČTK