Pomohou lamy s protilátkami na covid? Má to potenciál, tvrdí vědci

Lama, ilustrační foto. Zdroj: Pixabay/HOerwin56

Vědci se domnívají, že protilátky, které si utvářejí lamy, by mohly být účinné při léčbě covidu-19. Léčba založená na lamích protilátkách byla zatím vyzkoušena na hlodavcích a tyto prvotní testy prokázaly její značný potenciál, uvedli podle stanice BBC odborníci z výzkumného Institutu Rosalindy Franklinové v anglickém hrabství Oxfordshire.

Na základě vzorku odebraného od jedné z lam dokázali vědci vytvořit protilátky, které přirozeně vznikají v reakci na infekci v lamím organizmu i v těle velbloudů. Tyto protilátky jsou menší a jednodušší než ty lidské. Jejich výhoda tkví především v tom, jak silně se dokážou na virus navázat.

Lamí protilátky se stejně jako ty lidské přichytí a naváží na viry či bakterie, které napadnou tělo. Tato vazba pomyslně virus označí červeným praporkem a umožní zbytku imunitního systému, aby se zaměřil na jeho zničení.

Hlodavci s covidem-19, kterým byly lamí protilátky vpraveny do těla pomocí nosního spreje, se zcela zotavili v průběhu šesti dní, uvedl James Naismith, vedoucí vědecký pracovník a ředitel Institutu Rosalindy Franklinové. Až bude tento způsob léčby otestován u lidí, mohly by být tyto protilátky podávány ve formě nosního spreje také lidským pacientům.

Imunoložka Sheena Cruickshanková z Manchesterské univerzity ale podotýká, že než započne testování u lidí, bude zapotřebí více dat ohledně účinnosti a bezpečnosti tohoto typu léčby. „Nicméně je to velmi slibné a fakt, že by to mohlo být levné a mít jednoduché použití je plus,“ dodala Cruickshanková.

ČTK, vlb