Poptávka po plicních ventilátorech stále stoupá. Distributor hlásí vyprodáno

Intubace, ilustrační snímek, Pixabay

Plzeňský výrobce a distributor zdravotnické techniky Cheirón a.s. pozoruje ve srovnání s běžnými roky nyní téměř dvojnásobnou poptávku českých a slovenských nemocnic po plicních ventilátorech. Tato zařízení pomáhají na jednotkách intenzivní péče nemocným lidem dýchat. Čtvrt století fungující firma zajišťuje dodávky a servis výrobků čínské skupiny Mindray, která patří k největším světovým výrobcům techniky pro intenzivní péči a anestezii. Za dva letošní měsíce dodala do světa kvůli nákaze novým typem koronaviru COVID-19 přes 10.000 plicních ventilátorů, z toho významnou část do Itálie. ČTK to dnes řekl předseda představenstva Cheirónu Jindřich Petřík. Firma je pro ČR a Slovensko exkluzivním partnerem silné čínské skupiny.

„Včera jsme dodali poslední tři kusy Fakultní nemocnici v Plzni a jsme vyprodaní. Výrobci, který je velmi flexibilní a jsme s ním v denním kontaktu, už jsme signalizovali zvýšenou poptávku. Během příštích týdnů přijdou další desítky kusů,“ řekl.

Ministerstvo zdravotnictví již oznámilo, že chce kvůli šířícímu se koronaviru nakoupit 150 umělých plicních ventilací. Nyní stát disponuje 20 přístroji na 100.000 obyvatel České republiky.

Cheirón spolupracuje s Mindray od roku 2005, strategickým partnerem, tedy distributorem nejvyšší kategorie, je deset let. Zajišťuje kompletní dodávky, instalace, servis a školení lékařů a zdravotníků. „Mindray je dnes jedním z nejprogresivnějších výrobců zdravotnických prostředků na světě. Loni utržil přes dvě miliardy dolarů a má přes 10.000 zaměstnanců,“ uvedl Petřík. Sídlí v megapoli Šen-čen, která se postupně propojuje s Hongkongem. Cheirón dále distribuuje anestetické přístroje, pacientské monitory, defibrilátory, injekční dávkovače, infuzní pumpy, operační stoly a světla a rampy medicinálních plynů.

Cheirón už dodal přes 8000 přístrojů od čínské firmy, používají je všechny významné české a slovenské nemocnice. „Před 15 lety tady o značce Mindray nikdo nevěděl a dnes ji všichni zdravotníci znají a mají s ní velmi dobré zkušenosti,“ uvedl Petřík. Čínská skupina už dodala přes 400.000 přístrojů do více než 6000 nemocnic po celém světě.

Cheirón, stoprocentně česká firma s 65 zaměstnanci, spolupracuje s pěti velkými a desítkami menších dodavatelů zdravotnické techniky. Dále vyrábí ucelený sortiment odsávací techniky, elektrické a proudové odsávačky tělních tekutin, které vyváží do více než 60 zemí.

ČTK, ph