Olympiáda potřebuje dalších 500 zdravotních sester. Hry v ohrožení

Medaile olympijských her v Tokiu. Foto: Youtube

Pořadatelé olympijských her v Tokiu by potřebovali 500 zdravotních sester navíc, aby mohli zajistit bezpečný průběh her včetně mimořádných patření, jako je velmi časté testování. Jejich požadavek některé japonské zdravotní sestry rozlítil.

Zdůraznily, že jsou na pokraji vyčerpání kvůli boji s pandemií koronaviru. Celkem by se mělo na hrách podílet asi 10 tisíc zdravotníků.

Požadavek na další pětistovku sester souvisí mimo jiné s každodenním testováním sportovců a jejich nejbližšího doprovodu, o kterém rozhodli pořadatelé a Mezinárodní olympijský výbor (MOV). První verze manuálu počítala s testováním každé čtyři dny, ale přísnější přístup si vynutily rychlejší šíření koronaviru v Japonsku a nové mutace.

Požadavek na více zdravotních sester přišel ve chvíli, kdy je Tokio kvůli koronaviru znovu v nouzovém stavu. „Naštvalo mě to a byla jsem šokovaná tou necitlivostí. Ukazuje to, jak se lidský život bere na lehkou váhu. Pro nemocnici je těžké se obejít byť i bez jediné sestry a oni jich chtějí 500. Proč si vůbec myslí, že je to možné?,“ řekla agentuře AP Mikito Ikedaová, sestra z Nagoji.

Sestry jsou potřeba jinde

Prohlášení k tomu vydala i japonská odborová organizace zaměstnanců ve zdravotnictví. „Musíme definitivně zapomenout na to, že bychom jako olympijské dobrovolníky poslaly sestry, které bojují proti vážné koronavirové pandemii. Jsem extrémně rozlícený snahou tlačit olympiádu navzdory riziku pro zdraví a životy sester i pacientů,“ uvedl její generální sekretář Susumu Morita.

Japonské hranice jsou už rok prakticky uzavřené, ale na olympijské a paralympijské hry by mělo za necelé tři měsíce dorazit zhruba 15.000 sportovců z celého světa a další tisíce trenérů, funkcionářů, rozhodčích a zástupců médií. Zakázaná už byla přítomnost zahraničních fanoušků.

Japonský premiér Jošihide Suga naznačil, že by mohly při olympijských hrách pomáhat zdravotní sestry, které své zaměstnání už nevykonávají. Týká se to i těch, které odešly, protože nezvládly zátěž způsobenou koronavirem. „Slyšel jsem, že si jich spousta vzala volno, takže by to šlo,“ poznamenal minulý týden. I tato slova vyvolala vlnu kritiky.

Veškeré olympijské dění by mělo být v „bublině“ bez kontaktu s japonskou veřejností. Délka pobytu v olympijské vesnici bude velmi omezená. Jsou připraveny karanténní hotely pro ty, u kterých by se při olympijských hrách prokázala nákaza. Účastníci olympiády nebudou smět používat veřejnou dopravu.

ČTK, vlb