Pořadatelé táborů řešili letos hygienu a nedostatek vedoucích

Zdroj: Pixabay

Organizátoři letních táborů se letos museli vypořádat s přísnějšími hygienickými pravidly a nedostatkem táborových vedoucích. Táborů se proto uskuteční asi o desetinu méně než před rokem. Jejich ceny pořadatelé moc neupravovali. Dlouhodobě se pohybují kolem 2500 korun za desetidenní pobyt. Řekl to předseda České rady dětí a mládeže (ČRDM) Aleš Sedláček.

Tábory se budou moct uskutečnit od 27. června, a to pro nanejvýš 500 lidí najednou, u stanových táborů pro 100. Mluvčí ČRDM Soňa Polak již dříve řekla, že na táborech pořádaných organizacemi, jako jsou skauti, pionýři, hasiči a tomíci, bývá maximálně do 150 účastníků. Podle instrukcí ministerstva zdravotnictví budou muset být tábory dostatečně vybaveny dezinfekcí, mýdlem a tekoucí vodou. Samostatné hygienické zázemí bude muset mít personál kuchyně a na táboře bude muset být vyhrazeno místo pro případnou izolaci dětí s podezřením na nákazu.

Podle Sedláčka bude letos v meziročním srovnání táborů celkově méně. „Přesné číslo, kolik jich bude, zatím nemáme a budeme ho mít až v září. Z průzkumu nám ale vyšlo, že pokles bude přibližně desetiprocentní oproti minulému roku,“ uvedl. Loni se podle ČRDM konalo v ČR kolem 6000 táborů, kterých se zúčastnilo zhruba 400.000 dětí. Mezi hlavní důvody, proč některé tábory letos nebudou, patří podle Sedláčka hygienická pravidla k ochraně proti koronaviru.

„Nejsou o tolik přísnější než v minulých letech, ale teď se o nich víc mluví. Někteří vlastníci areálů se proto rozhodli tábory u sebe nepořádat a budou místo toho investovat do zlepšení zázemí,“ řekl. Další problém vidí v tom, že některé tábory byly závislé na mytí nádobí a pomoci v kuchyni od dětí, což je letos kvůli opatřením proti koronaviru zakázané.

Některým pořadatelům se podle něj navíc nepodařilo zajistit dostatek táborových vedoucích. „Většina z nich jsou studenti, kteří musí dohánět povinnosti ve škole. Ti, kteří už pracují, zase nedostanou volno od zaměstnavatelů, kteří měli ztlumenou výrobu nebo služby během krize,“ vysvětlil.

Ministerstvo vydalo k pořádání táborů v květnu manuál s doporučeními k ochraně proti koronaviru. Podle Sedláčka byl ale pro některé organizátory příliš komplikovaný. Ve spolupráci s hlavní hygieničkou Jarmilou Rážovou tak ČRDM odpověděla na stovky žádostí o upřesnění, a to i s ohledem rozvolňování obecných opatření proti koronaviru.

Oproti původním informacím třeba již neplatí, že děti venku mimo tábor budou muset nosit roušky, protože od 15. června nejsou roušky venku povinné, s výjimkou hromadných akcí. Ministerstvo zdravotnictví také dodatečně rozhodlo o povolení putovních táborů. Podle Polak se ale většinou neuskuteční, protože jejich pořadatelé buď nestihli přípravy, nebo stále považují riziko nákazy za příliš vysoké.

Ceny táborů upravovalo podle Sedláčka jen minimum organizátorů. Pokud to udělali, tak většinou kvůli změně ubytování. Cena za desetidenní tábor se podle průzkumu ČRDM dlouhodobě pohybuje kolem 2500 korun.

ČTK