Poselství prezidenta Zemana: Nechte se očkovat, noste roušky

Prezident republiky Miloš Zeman. Oficiální foto.

Především epidemii covidu-19 se věnoval dnes ve svém vánočním poselství ze zámku v Lánech prezident Miloš Zeman. Občany vyzval k tomu, aby se nechali proti nemoci očkovat, vyslovil se proti lidem odmítajícím nošení roušek či rychlému rozvolňování protiepidemických opatření.

Poděkoval také lidem, kteří vykonávají nejdůležitější povolání pro zvládání epidemie. Většina politiků ocenila, že Zeman podpořil očkování, představitelům nevládních stran ale většinou vadily jeho útoky na opozici a média.

Zeman letošní poselství označil za smutné kvůli epidemii, očkování ale považuje za „svítání na obzoru“. „Chtěl bych všechny občany vyzvat, aby se nechali očkovat a nedali nic na ty, kdo vyzývají, abychom nenosili roušky, abychom se nenechali očkovat a žili tak, jako by epidemie vůbec neexistovala,“ uvedl. Po jarním zvládnutí první vlny nemoci podle něj opozice, vláda i veřejnost usnuli na vavřínech, což přineslo horší druhou vlnu na podzim. Plyne z toho poučení, že nejsou na místě výzvy k rychlému rozvolňování.

Za práci při epidemii covidu-19 poděkoval Zeman zdravotníkům, hasičům, policistům a vojákům. Ocenil i kabinet premiéra Andreje Babiše (ANO), který podle něj bojuje, zatímco jiní pouze mluví. Dobrou práci podle hlavy státu naopak neodvedla opozice, selhala také média. Vyslovil se také pro vznik zákona, který by podpořil činnost dobrovolníků. „Aniž by je kdokoliv nutil, pomáhají republice,“ ocenil jejich letošní nasazení.

Epidemie podle Zemana zanechala výrazné stopy na výkonnosti české ekonomiky. Většina problémů se týká sektoru služeb. Jádro ekonomiky, za které považuje průmysl, stavebnictví a zemědělství, zůstalo téměř nedotčené, míní. Zeman si váží toho, že Česko „našlo odvahu se zadlužit“. Vyslovil se pro to, aby stát začal v budoucnosti nabízet pomoc především prostřednictvím dlouhodobých úvěrů se zvýhodněnou úrokovou sazbou, odloženou dobou splatnosti a státní garancí.

Termín příštích sněmovních voleb vypíše Zeman na začátek října 2021, protože chce stranám dopřát dost času na kampaň. Vybídl je, aby předložily jasné programy bez frází. V souvislosti s letošními krajskými volbami pogratuloval zvoleným zastupitelům. Vadí mu sice obcházení vítězů voleb, ale rozumí tomu, že bez nadpolovičního počtu hlasů musí i vítěz hledat koaliční partnery, uvedl.

ČTK