Poslanci budou dnes jednat, dokud neschválí všechna opatření

Jaroslav Faltýnek, FOTO: OISV/wikipedia

Vládní hnutí ANO chce dnes jednat tak dlouho, než Poslanecká sněmovna schválí všech šest předpisů předložených vládou k nynější koronavirové krizi. Předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek vyzval k odložení politického boje až na dobu po pandemii. Podle dohody grémia komory by u každého zákonu měl za každou stranu vystoupit jen jeden poslanec maximálně na pět minut. Ostatní by měli schůzi sledovat v kancelářích a sejít se až k hlasování, řekl šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO).

Faltýnek uvedl, že cílem kabinetu je všechna opatření přijmout, poslanci jsou připraveni jednat pozdě do noci, případně i do středečních brzkých ranních hodin. „Budeme jednat tak dlouho, dokud všech šest zákonů, které tu jsou, neschválíme, aby je mohl projednat Senát,“ uvedl. Vondráček řekl, že na záměru se shodlo grémium Sněmovny při videokonferenci. „Je tady velká ambice všech, abychom to zvládli dnes, i kdybychom měli zasedat do noci,“ řekl.

Sněmovna projedná změny v ošetřovném, dočasné pozastavení elektronické evidence tržeb a úpravu přijímacích zkoušek na střední školy a maturit. Jednat bude také o prohloubení schodku letošního státního rozpočtu či o půlročním odpuštění minimálních záloh osobám samostatně výdělečně činným na zdravotní a sociální pojištění. Vondráček řekl, že některé předpisy přikázal výborům až v pondělí kolem 21:30. Na projednání předpisů dostaly čas do dnešních 10:00, v případě státního rozpočtu do 15:00.

Všechna omezení pro jednání poslanců nemají oporu v jednacím řádu a jsou založená na gentlemanské dohodě, řekl Vondráček. Hlasovat by kvůli prevenci šíření koronaviru mělo 102 poslanců, kluby dostaly kvóty podle toho, kolik mají poslanců celkově. „Ale já nemohu nikomu zakázat, aby vykonával svůj mandát, vše je to na gentlemanské dohodě,“ dodal Vondráček. Podle dohody by za každý klub měl vystoupit jen jeden poslanec a vejít se do pěti minut. Nikdo by se neměl hlásit k faktickým poznámkám.

Poslanci by měli také většinu schůze sledovat pouze z kanceláří na televizním okruhu. „Sešli bychom se až k hlasování, a eliminovali tím rizika,“ uvedl Vondráček. S Faltýnkem vybídli k odložení politického boje. „Chci vyjádřit přesvědčení, že se nebudeme vzájemně předhánět, kdo navrhne vyšší kompenzace či úlevy, že si politický boj necháme na dobu, až společně všichni občané v ČR porazíme tuto pandemii,“ uvedl Faltýnek.