Praha odměnila odvážné zdravotní sestry jízdným v MHD zdarma

Jedoucí tramvaj. Zdroj: Pixabay

Hlavní město poskytne na pět let MHD zdarma dvěma sestrám a jedné ošetřovatelce, které v březnu ve Vinohradské nemocnici odzbrojily pacienta, jenž postřelil dva další. Rozhodli o tom radní Prahy. Zdravotnice poté, co pacient postřelil dva další hospitalizované muže, zvládly násilníka odzbrojit a ihned zahájit resuscitaci zraněných. Jeden z nich později následkům zranění podlehl. Policie dnes oznámila, že střelec minulý týden ve vazební věznici zemřel.

„Rozhodli jsme se, že těmto třem statečným ženám přiznáme jízdné na MHD jako výraz obdivu a ocenění jejich statečnosti,“ uvedla radní Prahy pro zdravotnictví Milena Johnová (Praha Sobě). Dodala, že považuje statečnost za obecný charakterový rys všech zdravotníků, protože jsou odhodláni pomáhat lidem a zachraňovat životy.

Náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě) řekl, že tento způsob obdarování považuje za lepší, než hodinky nebo podobné upomínkové předměty. Obdarování za statečnost v podobě jízdného zdarma podle něj město učinilo poprvé.

Čtyřiasedmdesátiletý pacient postřelil na hematologické klinice vinohradské nemocnice v pátek 9. března po 23:00 další dva pacienty, kteří s ním leželi na pokoji. Střelil je legálně drženou zbraní do hlavy, jeden pětašedesátiletý muž později zemřel. Pacient, který vyvázl s lehčím zraněním, měl při incidentu štěstí, neboť útočník střílel pod takovým úhlem, že se střela odrazila od lebky.

Střelec po činu odmítl vypovídat, policie ho poslala do vazby a začala trestně stíhat. V případě odsouzení mu hrozil až dvacetileté vězení či výjimečný trest. Stíhání nicméně v nejbližší době skončí, protože muž v pankrácké věznici zemřel.

ČTK