Praha poskytne Olivově dětské léčebně v Říčanech šest milionů Kč

Foto: Olivovna Říčany

Praha poskytne Olivově dětské léčebně ve středočeských Říčanech jednorázovou dotaci šest milionů korun. Peníze poslouží na pokrytí provozních nákladů. Důvodem přidělení dotace je riziko platební neschopnosti. Vyplývá to z dokumentu, který schválili pražští radní. Léčebna pomáhá dětem s onemocněním dýchacích cest a pohybového ústrojí a trpícím obezitou. Zřizovateli dětské léčebny jsou pražský magistrát a město Říčany.

Léčebně stoupají například mzdové náklady, které zvýšil především nástup nových lékařů. „Zvýšené náklady rovněž způsobuje řada marketingových a propagačních akcí, kterými se snaží zlepšit pověst léčebny mezi terénními pediatry i rodiči dětí. Insolvence by mohla nastat zhruba v polovině února 2019,“ píše se v dokumentu.

Peníze vezme pražský magistrát z rozpočtové rezervy magistrátního odboru zdravotnictví, sociální péče a prevence.

Olivova léčebna byla založena 18. října 1896 z popudu manželů Louisy a Aloise Olivových. Patří k nejstarším zařízením pro děti nejen v Česku, ale také ve střední Evropě. Zpočátku poskytovala sociální služby, později převážila zdravotnická funkce. Léčebně kvůli finančním potížím hrozilo v minulosti zavření. Praha a město Říčany jí proto poskytly dotace a před necelými čtyřmi lety se ujaly řízení.

ČTK