Praha svolala poradu záchranářů kvůli výskytu koronaviru

Virus, ilustrační foto Pixabay

Pražský magistrát svolal na úterý poradu integrovaného záchranného systému kvůli případnému výskytu koroaviru, který se šíří z Číny do světa. Cílem je prověřit připravenost bezpečnostních složek. Případ nakažení virem se v Praze zatím nepotvrdil. Na přijetí pacientů je připravena Nemocnice na Bulovce. Novinářům to dnes řekli náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN) a radní Milena Johnová (Praha Sobě). Aktuální informace lidé najdou na webu bezpecnost.praha.eu.

Kvůli nákaze novým koronavirem již v Číně zemřelo 80 lidí, potvrzených případů nakažených je podle posledních údajů 2744. „Chceme uklidnit veřejnost. Podezření, že přijely dvě pasažérky s podezřením na koronavirus, tak obě byly již propuštěny. Brazilka, která se nám tu objevila a přiletěla z Tchaj-wanu, tak se taktéž nepotvrdilo, že by koronavir měla,“ řekl Hlubuček.

Na úterní bezpečnostní schůzce budou zástupci města a záchranáři řešit, zda fungují a jsou dodržovány všechny kroky, které stanovuje epidemiologický plán hlavního města. Na zmíněných magistrátních stránkách pak lidé najdou jak aktuální informace, tak doporučení, jak se v případě příznaků nákazy chovat. Podle Johnové je vybavena materiálem a informacemi i záchranná služba. „Pokud by bylo třeba, zavedli bychom bezplatnou informační telefonickou linku,“ řekla. Na to se město nyní nechystá, stejně jako nepřipravuje další opatření, jako by mohl být například zákaz návštěv v domovech pro seniory.

Pokud by se v hlavním městě objevil člověk nakažený koronavirem, bude převezen do Nemocnice na Bulovce, která je na to nachystána. Následně budou bezpečnostní složky zjišťovat, s kým se nakažený stýkal. Tito lidé se podrobí lékařským vyšetřením, případně by byli umístěni do izolace.

Bezpečnostní opatření jsou již zavedena na ruzyňském letišti, kdy jsou pro lety z Číny vyčleněny přepážky. Posádky všech přilétajících letadel by měly podle hygieniků vytipovávat lidi se symptomy viru a k lidem s potížemi přivolat lékaře.

První případy nákazy pocházející z Číny se z evropských států zatím potvrdily jen ve Francii. Jeden Čech byl hospitalizován kvůli podezření na onemocnění ve Vietnamu, zatím se u něho nepotvrdilo. Čtveřice Čechů pobývá v čínském Wu-chanu, z něhož se onemocnění šíří. Dva jsou studenti, dva tam žijí dlouhodobě.

ČTK