Praha v číslech. Za týden přibylo 356 případů covidu, o 150 víc než předchozí

Epidemická situace v Praze se dál zhoršuje. Za uplynulých sedm dnů testy odhalily 356 případů koronaviru, to je o 150 víc než předešlý týden. V přepočtu na 100 tisíc obyvatel nyní připadá 27 nakažených, zatímco minulý pátek to bylo 16.

Takzvané incidenční číslo je v hlavním městě nejvyšší ze všech krajů, celostátní má hodnotu osm. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Počty nově nakažených v mezitýdenním srovnání v Praze začaly stoupat minulý týden. Tento týden přibývá zhruba šedesát potvrzených případů nemoci covid-19 denně, předchozí to byla v průměru polovina nákaz.

Za opětovným zrychlováním epidemie je podle odborníků nakažlivější mutace delta, vláda proto zpřísnila způsob prokazování bezinfekčnosti a rozšířila povinné testování po návratu ze zahraničí. Koronavirus se v Česku nyní šíří zejména v Praze mezi mladými lidmi od 16 do 29 let, uvedl tento týden ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek. Požádal všechny mladší ročníky, ať se nechají proti covidu očkovat. Podle středečního vyjádření pražské hygienické stanice sice počet případů roste, epidemickou situaci ve městě ale hodnotí jako klidnou.

Od začátku epidemie loni v březnu bylo v Praze 186.421 potvrzených případů koronaviru. Přes 183 tisíc lidí se z nákazy již vyléčilo a 2756 s potvrzeným covidem v hlavním městě zemřelo. V posledních dnech jsou podle dat ministerstva úmrtí nakažených výjimečná, na červen připadá celkem pět úmrtí, za červenec zatím žádné.

ČTK, vlb