Prahu chce příští rok přispět 31,4 milionu Kč na pohotovosti

Hlavní město chce dát příští rok na provoz lékařských pohotovostí 31,4 milionu korun proti 22,5 milionu korun, se kterými počítá rozpočet na letošek. Návrh schválili pražští radní, ještě o něm budou jednat zastupitelé při schvalování rozpočtu na příští rok. Od příštího roku by se měla rozšířit pohotovost ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady (FNKV). V Nemocnici Na Františku by se měla otevřít pohotovostní lékárna a výhledově i pohotovost, která je nyní v městské poliklinice.

Pohotovosti magistrát financuje ve fakultních nemocnicích v Motole, na Karlově náměstí, na Vinohradech a v Ústřední vojenské nemocnici ve Střešovicích. Dále je v Thomayerově nemocnici a v Nemocnici Na Bulovce a v Městské poliklinice Praha. V posledním případě je podle radní Mileny Johnové (Praha Sobě) cílem přesunout ji do Nemocnice Na Františku, kterou město plánuje převzít od Prahy 1. V případě pohotovostí je podle radní lepší, když se nacházejí v nemocnicích, kde mohou pacienti rovnou podstoupit doplňující vyšetření.

Od Nového roku se rozšíří pohotovost ve FNKV, která otevře dětskou lékařskou pohotovostní službu a rozšíří o jednu ordinaci pohotovost pro dospělé. Vedení nemocnice služby rozšíří na základě domluvy s magistrátem a Prahou 10, která od příštího roku uzavře pohotovost v malešické poliklinice. Hlavní město dosud na pohotovostní služby ve FNKV dávalo přes dva miliony korun, po rozšíření by se částka měla zvýšit o tři miliony.

Město dávalo na provoz pohotovostí od roku 2008 do 2016 ročně celkem 20,5 milionu, od roku 2017 byla částka navýšena na 22,5 milionu. Ročně pražské pohotovosti ošetří kolem 140.000 pacientů.

ČTK