Praktičtí lékaři ostře kritizují e-neschopenku, odmítají ji používat

"Minimálně 1,5 roku MPSV na eneschopence nepracovalo, s lékaři nekomunikovalo a na naše opakované dopisy nereagovalo," říká předseda Sdružení praktických lékařů MUDr. Petr Šonka

Hromady papíru navíc a nulový přínos pro zaměstnavatele i zaměstnance. Takto příkře hodnotí čeští praktičtí lékaři povinné zavedení e-neschopenek. S těmi počítá novela zákona o nemocenském pojištění, kterou vláda schválila a poslala k projednání Sněmovně. Sdružení praktických lékařů navrhovaný model označilo za paskvil a zmetek, odmítá jej používat. Organizace vyzvala ministryni práce Janu Maláčovou k jednání. Sdružení zastřešuje asi 4800 praktiků pro dospělé, tedy 90 procent.

Vláda počítá se zrušením karenční doby od července. Zaměstnavatelé to podmiňují zavedením e-neschopenky, aby mohli nemocné pracovníky lépe kontrolovat. Obávají se zvýšení nemocnosti a zneužívání. To však projekt e-neschopenky v současné podobě neumožňuje, navíc má přinést daleko více administrativy. „Projekt e-neschopenek je ve stávající podobě otřesný. Lékař má České správě sociálního zabezpečení reportovat elektronicky a současně papírově. Na každou e-neschopenku padne 5 papírů. A co je obzvlášť absurdní, zaměstnavatel se o nemoci svého zaměstnance nedozví online nic,“ hodnotí předseda Sdružení praktických lékařů (SPL) Petr Šonka.

Podle Šonky nebudou mít zaměstnavatelé přístup do databáze, nebudou tak moci zjistit přímo, jestli zaměstnanec čerpá nemocenskou. Stávající systém se tak nepřinese zjednodušení. „Do databáze e-neschopenek bude mít totiž přístup pouze ČSSZ. Zaměstnavatel se tedy musí dotázat na „sociálce“, jestli má jeho zaměstnanec neschopenku, a ta má na odpověď 8 dnů. Takže původní myšlenka na zjednodušení a zrychlení informačního procesu opětovně nebude fungovat,“ dodává Šonka.

„K 1. 7., to znamená s datem zrušení karenční doby, bude fungovat takzvaná první etapa e-neschopenky, což je právě možnost zjistit pro zaměstnavatele, zda je zaměstnanec na pracovní neschopnosti. A od 1. 1. 2020 by měla fungovat e-neschopenka jako celek, to znamená kompletně v ostrém provozu,“ uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová pro iDnes.

Podle vyjádření mluvčího MPSV Nechvátala o přípravě elektronických neschopenek budou ministryně a její spolupracovníci ještě jednat. „Uskuteční se ještě série jednání,“ řekl mluvčí. Termíny a účastníky případných schůzek zatím neupřesnil.

Čeští praktici prý myšlenku e-neschopenky neodmítají, současnou podobu ale nehodlají používat. „Zmetek, který nemá ve 21. století co dělat a je drzost jej nazývat elektronickou neschopenkou, používat nebudeme,“říká Šonka k vládou schválené podobě e-neschopenky.Naopak podle sdružení zavedení její skutečně funkční podoby požadují v pracovní skupině pro reformu primární péče při Ministerstvu zdravotnictví.

Zástupci praktických lékařů se několik let podíleli na vývoji nové e-neschopenky na Ministerstvu práce a sociálních věcí. Výsledkem byl model, který vyhovoval všem stranám včetně zástupců zaměstnavatelů a ministerstvo tehdy souhlasilo. Práce na něm bývalá ministryně první Babišovy vlády Jaroslava Němcová (ANO) zastavila. „Nové vedení MPSV ale z neznámých důvodů připravený koncept poslalo k ledu a práci na něm bez udání důvodů zastavilo. Od té doby s lékaři nekomunikuje. Od samého počátku měla být elektronická neschopenka dobrovolná a MPSV to opakovaně slíbilo. Do vlády však poslali návrh, kde je e-neschopenka povinná. To vnímáme jako podraz“ pokračuje Šonka. 

Praktičtí lékaři tak jednohlasně žádají, aby MPSV zavedlo model plně elektronické neschopenky, který v minulosti odsouhlasili a na jehož vývoji se podíleli. „Jedině ten splňuje původní účel, kterým je zjednodušit a zrychlit komunikaci mezi pacientem, lékařem, zaměstnavatelem a „sociálkou,“ vysvětluje MUDr. Šonka. K protestu proti nedotaženým e-neschopenkám se připojuje také Společnost všeobecného lékařství ČLS JEP.„To je pro nás naprosto neakceptovatelné a vyzýváme ministryni Janu Maláčovou k urgentnímu jednání, které bude tento problém řešit,“ dodává Šonka.

Sdružení tak vyzvalo Maláčovou k jednání. Žádá, aby se zavedl původně dohodnutý model. Podle organizace praktiků počítal s tím, že by lékař odeslal elektronicky na portál ČSSZ datovou větu s pacientovými identifikačními údaji a datem začátku či konce nemoci. Úřad by doktorovi poslal potvrzovací kód, který nemocný může dostat papírově, do mobilu či mailové schránky a může ho předat zaměstnavateli. Ten si na portálu správy pak neschopenku ověří, popsalo sdružení.

Lékaři mohou e-neschopenky sociální správě dobrovolně posílat už od roku 2010 přes takzvané e-podání. V březnu to podle údajů ČSSZ dělalo 1078 doktorů. Podle ministerstva práce jsou to asi tři až čtyři procenta lékařů.

Martin Černý, ČTK