Pražské nemocnice mají dostatek ochranných pomůcek

FOTO: pixabay

Situace se zásobováním nemocnice ochrannými pomůckami se stabilizovala a zařízení jich mají dostatek. Dodávky od státu nyní chodí pravidelně. Ze začátku šíření nového typu koronaviru a navazujících vládních opatření se nemocnicím pomůcek, jako jsou ochranné roušky a respirátory, nedostávalo. Zařízení kromě dodávek od státu materiál také samy nakupují.

„Máme všeho dost, jediné, čeho máme menší zásobu, jsou ochranné štíty, jejich dodání čekáme každým dnem,“ uvedla Simona Krautová, mluvčí Nemocnice Na Bulovce, kde leží více než 50 pacientů s koronavirem. Dostatek pomůcek mají i v největší pražské nemocnici v Motole. „Dodávky chodí, nejmenší zásobu máme v tuto chvíli v jednorázových rukavicích – asi na týden, ale čísla se mění každý den,“ uvedla mluvčí Pavlína Danková.

Nejméně na 14 dní má podle mluvčí Marie Heřmánkové zásoby Všeobecná fakultní nemocnice (VFN). Podle oslovených mluvčích je v tuto chvíli dostatečně zásobena i Nemocnice Na Homolce, Thomayerova nemocnice v Krči, Vinohradská nemocnice a Nemocnice Na Františku.

V menší Nemocnici Milosrdných sester sv. Karla Boromejského se podle mluvčí Jitky Kalouskové nedostává ochranných overalů pro zdravotníky na vyčleněném infekčním oddělení. „U tohoto ochranného prostředku nejsou dodávky magistrátu vzhledem k aktuální situaci dostačující,“ sdělila.

Nejvíce nakažených zaměstnanců mají ve VFN, podle Heřmánkové jich je 28 a 55 lidí je v karanténě. Na Bulovce se podle mluvčí z 11 zaměstnanců, kteří se nemocí covid-19 nakazili, dva vrátili do práce. V Motole mají deset nakažených zdravotníků a 26 lidí v karanténě, v Krči nemoc dostalo devět zaměstnanců.

Česká republika v prvních týdnech počátku koronavirové krize trpěla nedostatkem ochranných pomůcek. Koncem března začaly fungovat letecké dodávky s pomůckami zakoupenými v Číně, přes který do země přichází miliony roušek, respirátorů či rychlotestů. Pomůcky nakupuje také samotné nemocnice a pražský magistrát, který zatím objednal materiál za více než 80 milionů korun.