Pražský magistrát odmění dárce krve ročním jízdným MHD

Japanese Officer at train station

Pražský magistrát opět odmění dárce krve ročním jízdným na MHD. Roční kupon letos dostane 372 dárců, město za jejich jízdné vydá zhruba 1,4 milionu korun. Ocenění dostanou ti, kteří byli minimálně na 80 odběrech. Informoval mluvčí města Vít Hofman. Roční kupon MHD po dospělého stojí 3650 Kč. Metropole dárce krve takto oceňuje každoročně.

„Praha tím chce nejen podpořit tyto dárce, ale také motivovat ostatní, aby v darování krve pokračovali a pomáhali tak lidem, kteří to potřebují,“ uvedl Hofman. „Osobně bych všem dárcům chtěla poděkovat za jejich solidaritu a za to, že dávají nemocným naději na uzdravení a často i dar největší, dar života,“ dodala náměstkyně primátora Alexandra Udženija (ODS).

Roční lístek dostanou lidé, kteří jsou minimálně držiteli ocenění Zlatého kříže Českého červeného kříže (ČČK) za 80 odběrů krve, což se týká 231 lidí. Kupon dostane dále 97 lidí za 120 odběrů a 32 dárců získá ocenění za 160 odběrů. Oceněno je také 12 lidí za to, že darovali krev 250krát a jsou tak držitelé plakety ČČK Dar krve – dar života.

V Česku je podle údajů ČČK asi 225.000 pravidelných dárců krve, přičemž jich asi 75.000 chybí. Mezi důvody, proč lidé nesmí darovat krev, jsou například prodělané nemoci jako žloutenka nebo tuberkulóza, chronické nemoci jako vysoký krevní tlak nebo prodělaný infarkt nebo zdravotní potíže v poslední době, například užívání antibiotik. Krev od dárců se využívá buď přímo ke krevním transfuzím na základě krevní skupiny dárce a příjemce, nebo se z ní vyrábějí speciální přípravky a léky.