Pražští poslanci Čižinský a Nacher mají negativní test na covid

Jan Čižinský. FOTO: Martin Vokuš, Praha7

Poslanci a pražští zastupitelé Jan Čižinský (KDU-ČSL, Praha Sobě) a Patrik Nacher (ANO) mají negativní test na koronavirus. Oba ale zůstávají nadále v karanténě. Čižinský výsledek svého testu zveřejnil na twitteru, Nacher jej sdělil ČTK. Nakazit se mohli od náměstka pražského primátora Petra Hlubučka (STAN), se kterým se setkali v pondělí na jednání městské rady. V karanténě je také všech 11 pražských radních a další politici včetně opozice a museli do ní rovněž někteří úředníci magistrátu. Karanténa v Praze se týká desítek lidí.

„Spadl mi kámen ze srdce a je to úleva pro mne i pro lidi v mém okolí a také Sněmovnu, která byla vyděšena. Podle toho, jak jsem si zjišťoval informace, tak i kdybych si nechal za pár dní udělat nový test a byl negativní, musím zůstat v karanténě. Půjdu tedy až na ten závěrečný test,“ řekl Nacher. Pracovat bude nyní z domova, kde se bude prostřednictvím telekonference věnovat novele exekučního řádu a novele energetického zákona.

Kvůli Hlubučkovu pozitivnímu testu na covid-19 muselo do dvoutýdenní karantény celé vedení hlavního města i desítky dalších lidí, s nimiž nakažený politik přišel v posledních dnech do kontaktu. Testům se ve středu podrobili účastníci pondělního jednání městské rady. „Dá se očekávat, že toto vyšetření, vzhledem k inkubační době onemocnění, bude negativní,“ poznamenala k tomu ve středu ředitelka pražské hygienické stanice Zdeňka Jágrová. Karantény lidí s podezřením na nemoc proto musejí pokračovat.

Hlubuček oznámil, že je pozitivní na covid-19, v úterý večer. Je v izolaci a na pozorování. Do karantény muselo jít až 50 účastníků sedmihodinového jednání městské rady – všichni radní včetně primátora Zdeňka Hřiba (Piráti), část ředitelů a předsedů výborů, někteří úředníci, předsedové koaličních klubů i zástupci opozice. Kvůli Hlubučkově pozitivnímu testu bylo také odloženo dnešní jednání zastupitelů, protože nelze zajistit dostatečný počet přítomných, kteří by hlasovali pro on-line jednání.

Výrazně mírnější opatření zatím přijala Sněmovna. Její předseda Radek Vondráček (ANO) ve středu požádal poslance, aby všichni používali roušky, a to zejména u řečniště. Po jednání politického grémia složeného ze zástupců všech klubů oznámil, že Sněmovna nebude kvůli současné situaci redukovat počet poslanců na schůzi na polovinu, jak to až na výjimky dělala od března do května v době šířící se epidemie koronaviru.