Pražští zastupitelé schválili převzetí Nemocnice Na Františku

Nemocnice Na Františku

Hlavní město převezme k 1. lednu 2020 od Prahy 1 Nemocnici Na Františku. Ke konci června vznikne příspěvková organizace, která bude zajišťovat provozní záležitosti. Jejím vedením bude dočasně pověřen ředitel magistrátního odboru zdravotnictví Martin Ježek. Schválili to pražští zastupitelé. Plánovaný postup kritizovala opozice, podle níž je projekt nedostatečně připraven.

Návrh prošel přes četné výtky zastupitelů, kteří postrádali konkrétní koncepci rozvoje nemocnice a investiční plán. Dokument nastiňující plány dalšího rozvoje nemocnice slíbila předkladatelka konceptu a radní pro zdravotnictví Milena Johnová (Praha Sobě) přednést na červnovém zasedání. Podílet se na něm budou městské části Praha 1 a Praha 7, ze kterých do nemocnice přichází většina pacientů.

Opoziční zastupitelka Jaroslava Janderová (ODS) upozornila, že zastupitelstvo Prahy 1, která v současné době Nemocnici Na Františku spravuje, o plánu vůbec nehlasovalo. Starosta Pavel Čižinský (Praha 1 sobě) na jednání poskytl zastupitelům městské části informace o plánovaném postupu. Čižinský uvedl, že zastupitelé Prahy 1 by měli o návrhu hlasovat 16. června.

Vedení magistrátu nyní počítá s tím, že i když nemocnici bude řídit městská organizace, její budovy zůstanou svěřeny Praze 1. Podle starosty Čižinského má nemocnice pro městskou část historickou hodnotu a investovala do ní zhruba dvě miliardy korun. I nadále nad ní chce tedy mít určitou kontrolu.

Právě převzetí nemocnice bez nemovitého majetku připadá problematické například koaličnímu zastupiteli Janu Wolfovi (KDU-ČSL) a zastupitelům ANO 2011 a ODS. Nemocnice Na Františku je v tuto chvíli zatížena zhruba 80milionovým dluhem.

Podle Miloše Růžičky (STAN) pomůže dnešní schválení dalšímu vyjednávání například se zdravotními pojišťovnami, s nimiž bude nutné uzavřít nové smlouvy. Johnová řekla, že se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP) je zatím domluvena smlouva na jeden rok. VZP také již schválila navýšení o 20 lůžek pro následnou péči. Vedení Nemocnice Na Františku jedná také s pražskou záchrannou službou o zřízení stanoviště a plánuje se spolupráce s poliklinikou v Praze 7.

S převzetím nemocnice souvisí i změna jejího názvu na Metropolitní nemocnici hlavního města Praha. Johnová zastupitele ujistila, že toto zdravotnické zařízení bude nadále sloužit především Pražanům a nemocnice bude zachována pro akutní péči. Mělo by se rozšířit oddělení ARO a záchranná služba by tak nemusela řešit problém s umisťováním pacientů.

Nemocnice Na Františku byla na konci 18. století největším zdravotnickým zařízením v Praze. Patří mezi přední pracoviště v léčbě rakoviny prsu nebo ortopedie. Disponuje 139 lůžky. Ročně je v ní hospitalizováno zhruba osm tisíc pacientů. Více než 80.000 lidí je ročně ošetřeno v ambulancích. V minulém volebním období chtěla radnice Prahy 1 přenechat provoz zařízení soukromníkovi, z plánu však po kritice sešlo a městská část podepsala s magistrátem memorandum o spolupráci při rozhodování o dalším osudu nemocnice.