Před druhou vlnou koronaviru nemá zdravotnictví zásoby ochranných prostředků

Ilustrační fotografie, FOTO: pixabay

Ministerstvo zdravotnictví vyzvalo nemocnice, aby si udělaly zásoby ochranných prostředků aspoň na měsíc. Samo žádné zásoby nemá. Podle vicepremiéra a ministra průmyslu a dopravy Karla Havlíčka je ale v Česku dost ochranných zdravotnických pomůcek proti šíření covidu-19. Ve skladu ministerstva vnitra jsou zásoby na šest týdnů, další jsou v jednotlivých organizacích pod příslušnými ministerstvy. Dostatek zásob potvrdil i ministr vnitra Jan Hamáček. Předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr sdělil, že správa nemá aktuálně v majetku ani jednu ochrannou zdravotní pomůcku.

Ministerstvo zdravotnictví přímo zásoby ochranných prostředků nepořizuje, nařídilo je ale vytvořit svým nemocnicím. „Nemocnice přímo řízené ministerstvem byly vyzvány, aby si vytvořily zásoby ochranných prostředků, dezinfekčních prostředků a dalšího nezbytného vybavení, a to nejméně v rozsahu jejich měsíční spotřeby v době trvání nouzového stavu nebo vyšší,“ řekl Kryštof Berka z tiskového oddělení ministerstva.

„Správa státních hmotných rezerv dokončuje otevřená výběrová řízení. Má na vše nabídky, nyní je vyhodnocuje a během několika dní začíná nakupovat první produkty. V rámci SSHR se šlo maximálně transparentní cestou, předseda Švagr se drží přesně zákona a neztratil ani den,“ napsal Havlíček. „V pondělí na vládě představíme všechny současné zásoby, rozpracované dodávky a otevřená výběrová řízení,“ dodal.

„Ve skladu v Opočínku máme zásoby ochranných pomůcek na několik týdnů,“ napsal na twitteru Hamáček. Uvedl to po schůzce s hejtmanem Moravskoslezského kraje Ivo Vondrákem. „Není sice žádný krizový stav, samosprávy ale musí vědět, že je ve štychu nenecháme,“ vzkázal.

Hamáček v Ostravě později řekl, že ministerstvo má ve skladech přes 60 milionů roušek, deset milionů respirátorů a 30 tisíc celoobličejových masek s 300 tisíci filtry.

„Vybavenost je podstatně lepší, než byla na začátku krize na jaře. Nicméně gró ochranných prostředků musí zajistit Státní hmotné rezervy,“ řekl Hamáček. Prostředky jsou podle něj schopné pokrýt první týdny při distribuci stejným příjemcům v obdobných objemech jako během nouzového stavu, kdyby nastala druhá vlna pandemie v rozměrech jako na jaře.

Asociace nanotechnologického průmyslu ČR uvedla, že vyhodnocení státních výběrových řízení na respirátory a roušky vázne. Například ministerstvo vnitra podle ní dosud nevyhlásilo vítěze tendru na ochranné zdravotnické pomůcky z poloviny května.

„Máme zájem o dodání roušek i respirátorů státu a s napětím čekáme, zda uspějeme. Potřebujeme to vědět co nejdříve, protože máme řadu dalších zakázek. Ať bude výsledek soutěže jakýkoliv, rychlost sdělení je důležitá,“ řekl generální ředitel nanotechnologické společnosti SPUR Tomáš Dudák.

Vláda v polovině května oznámila, že koupí do strategických zásob státu pro další možnou krizi miliony ochranných zdravotnických pomůcek za 3,7 miliardy korun. Zásoby by ministerstvům, jejich podřízeným a organizačním složkám a také krajům měly vydržet na dva měsíce.

Na počátku koronavirové krize Česko trpělo nedostatkem roušek i dalších ochranných pomůcek. Ministerstvo vnitra při centrálních nákupech koupilo ochranné pomůcky za 4,6 miliardy korun, ministerstvo zdravotnictví do skončení nouzového stavu 17. května koupilo pomůcky za 2,34 miliardy Kč.

JŠ, ČTK