Předběžná opatrnost. Vakcínu od AstraZeneky vysadilo také Německo

Vakcína, ilustrační foto

Německo z obezřetnosti pozastavilo očkování vakcínou od firmy AstraZeneca. Oznámilo to dnes německé ministerstvo zdravotnictví s odkazem na doporučení Institutu Paula Ehrlicha (PEI), který v zemi působí jako regulátor v oblasti očkovacích látek a který doporučil další zkoumání účinků látky.

V posledních dnech touto vakcínou přestalo kvůli některým podezřelým úmrtím očkovat několik evropských států.

Německo je tak další z řady zemí, které postupně očkování preparátem od společnosti AstraZeneca pozastavily. Dánsko tak učinilo již minulý týden a postupně se k němu přidaly i další země jako Norsko, Island, Bulharsko, Rumunsko a v neděli Nizozemsko. Přerušit očkování vakcínou od britsko-švédské firmy doporučili také irští zdravotní experti. Rakousko, Itálie, Estonsko, Litva, Lotyšsko a Lucembursko přestaly kvůli podezření na nežádoucí vedlejší účinky používat některé šarže vakcíny.

Jasné stanovisko k přípravku od AstraZeneca pro použití v Německu dnes ještě před nejnovějším oznámením ministerstva zdravotnictví žádal bavorský premiér Markus Söder a ministerstvo agentuře Reuters v reakci na jeho vyjádření sdělilo, že bude pokračovat v distribuci vakcíny, protože neexistují žádné průkazné důkazy, že by byla nebezpečná.

Britský úřad pro kontrolu léčiv (MHRA) dnes uvedl, že dostupné důkazy nenaznačují souvislost mezi vakcínou proti covidu-19 od firmy AstraZeneca a případy krevních sraženin u některých naočkovaných.

Vakcíny se zastaly také Evropská léková agentura (EMA) a Světová zdravotnická organizace (WHO).

ČTK