Preeklampsie přichází bez varování, stojí za 20 procenty předčasných porodů

Obě děti Markéty Řehořové se narodily předčasně. FOTO: Archiv Nedoklubko

„Syn Richard se narodil ve 28. týdnu a vážil pouhých 660 gramů,“ popisuje zkušenost s preeklampsií Markéta Řehořová. Příznaky preeklampsie ohrožují život matky i nenarozeného dítěte. Zdravá žena s doposud bezproblémovým těhotenstvím se může během pár hodin ocitnout v ohrožení života. Selhávají jí orgány, placenta nefunguje. Plodu se nedostává kyslík a živiny, bojuje o život.  

Celosvětově je preeklampsie hlavní příčinou mateřských a novorozeneckých úmrtí, projevuje se po 20. týdnu těhotenství. V Čechách fatální následky nemívá, je ale příčinou až 20 procent předčasných porodů. Právě na riziko preeklampsie upozorňuje nezisková organizace Nedoklubko, která podporuje rodiny předčasně narozených dětí.

Markéta porodila předčasně dvě děti

„Ve 26. týdnu jsem začala krvácet. Do té doby bezproblémové těhotenství se změnilo na boj o život. Vyšetření totiž ukázala na preeklampsii a bylo jasné, že holčičku nedonosím,“ vzpomíná Markéta Řehořová z organizace Nedoklubko, jak se jí před 12 lety narodila dcera Míša.

Po přijetí do porodnice se Markétě ve 29. týdnu narodila dcerka Míša. Vážila 860 gramů. Míša byla v řeči neonatologů šikovné miminko, vše zvládla bez větších komplikací a rodiče si jí kolem původního termínu porodu nesli šťastně domu.

Druhé narozeniny dcerky rodina slavila již ve čtyřech, Markéta byla opět těhotná.

„První polovina těhotenství byla ukázková. V té druhé se ale příběh opakoval. Při kontrole ve 26. týdnu nezaznamenal můj gynekolog u Ríši žádný přírůstek váhy, odhad byl kolem 600 gramů. Navíc zjistil, že v jedné cévě v pupečníku není žádný průtok krve,“ pokračuje Markéta ve svém vyprávění.

Syn Richard se narodil ve 28. týdnu a vážil pouhých 660 gramů. Důvodem byla opět preeklampsie.

Netrvalo dlouho a tato její zkušenost jí přivedla k aktivní činnosti v organizaci Nedoklubko. Když otěhotněla její sestra, dostala Markéta strach, aby se preeklampsie nemohla projevit i u ní. Kontaktovala proto svého tehdejšího lékaře Michala Kouckého, jestli by mohl o její sestru v těhotenství pečovat. Ten jí nastínil, čím se zabývá a prozradil jí, že má již nějaké možnosti, jak vyšetřením zjistit osobní riziko těhotenských komplikací každé těhotné ženy. Svěřil se také s tím, že momentálně mu chybí zdroje na financování dílčí části výzkumu.

Markéta vzpomíná: „Již během hovoru jsem si uměla představit, jak by mohlo Nedoklubko výzkumu pomoci.“ A tak začátkem roku 2017 začal vznikat projekt Pomáháme (ne)donošení, který přímou finanční pomocí podporuje Kouckého výzkumný tým.

Důležitá prevence

Těhotné ženy mohou v prvním trimestru absolvovat screeningové vyšetření.  To napoví, jestli jí hrozí riziko rozvinutí preeklampsie. V případě pozitivního výsledku screeningu lze přijmout preventivní opatření a zabránit komplikacím a fatálním následkům. Je důležité, aby žena i lékař o zvýšeném riziku preeklampsie věděli včas a mohl být proveden speciální test.

Kromě screeningu je pro těhotné dostupný i test na odhalení rizika preeklampsie.

„Test je určen těhotným ženám s rizikem preeklampsie. Tedy těm, kterým vyšel pozitivně screening na riziko preeklampsie, mají preeklampsii, eklampsii nebo HELLP syndrom v osobní anamnéze, nebo jim byl při vyšetření naměřen opakovaně vysoký krevní tlak, “ vysvětluje Michal Koucký, vedoucí lékař oddělení rizikového těhotenství Gynekologicko-porodnické kliniky VFN v Praze a vedoucí výzkumu příčin a prevence předčasného porodu.

Bohužel, zatím jedinou léčbu preeklampsie představuje ukončení těhotenství. Přistupuje se k němu při zhoršení zdravotního stavu ženy nebo plodu. Často se tak děje dlouho před termínem porodu.

Výzkumný tým Michala Kouckého z Gynekologicko-porodnické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze je ale na stopě odhalení příčin problémů v těhotenství. Lékaři hledají ženy do svého výzkumu.

Předčasný porod se může týkat každého

Nedoklubko podporuje rodiny předčasně narozených dětí již 18 let. Spolek spolupracuje se všemi perinatologickými centry v ČR, je jedním z 65 aktivních členů mezinárodní organizace EFCNI, spolupracuje s řado odborníků a je v kontaktu s Českou neonatologickou společností ČSL JEP.

„Česká neonatologie je ve světovém měřítku na špičkové úrovni. Lékaři dnes skutečně dokáží téměř zázraky. Hranice životaschopnosti je u nás dána na 24. týden a/nebo 500 gramů porodní hmotnost, přičemž ale ani miminka narozená v tzv. šedé zóně, tedy dokonce ještě lehce pod hranicí životaschopnosti, nejsou bez šance na život. Přesto se na to nelze spoléhat, říká o tolik důležité prevenci předčasného porodu výkonná ředitelka Nedoklubka Lucie Žáčková.

„Miminku je vždy lépe u maminky v bříšku, než v inkubátoru. Možné zabránění předčasnému porodu, nebo alespoň jeho posunutí na pozdější gestační týden, může děťátku významně snížit riziko komplikací a usnadnit mu jeho start života,“ dodává Žáčková.

V Čechách se narodí přibližně 115 000 dětí za rok. Počet těch, které se narodí předčasně, však neustále stoupá. Před deseti lety se jednalo asi o 6 procent z celkového počtu nově narozených dětí, nyní je to zhruba 9 procent.

„Abychom mohli tento „trend“ jednou zvrátit, je třeba problémům v těhotenství aktivně předcházet anebo alespoň začít řešit problém když vzniká, tedy ještě v době těhotenství,“ říká Koucký.

K tomu, aby toto bylo možné, je třeba více vědět o chybných procesech, které v těhotenství mohou nastat. Česká republika je zemí, která se může „pochlubit” jednou z nejnižších úmrtností novorozenců na světě. Existence a dosavadní výsledky výzkumu projektu Pomáháme (ne)donošení jsou už nyní opět náskokem České republiky před světem. Tímto druhem výzkumu se totiž zatím zabývá jen pár desítek pracovišť na světě,“ dodává Koucký.

Unikátní výzkum českých lékařů má první výsledky

„Myslím, že jednou skutečně bude možné předčasnému porodu zabránit. Snad přijde doba, kdy dokážeme včas, ideálně ještě před početím, zvrátit případně nepříznivě nastavené dispozice,“ říká Koucký.

Více než desetiletý výzkum lékaře Kouckého naznačuje, že problémy v těhotenství jsou dány dlouho před tím, než žena vůbec otěhotní. Podle všeho je potrat, úmrtí miminka nebo předčasný porod onou pověstnou špičkou ledovce. Je to vyvrcholením dlouho skrytě probíhajícího procesu, kdy imunitní systém matky vlastně odmítá plod jako cizí těleso.

„Tuto chybnou komunikaci lze trochu připodobnit k odmítání transplantovaného orgánu, kdy je plod na tom skoro stejně jako cizí darovaný orgán, semialogenní (imunogenní – tedy schopný navodit imunitní reakci, poznámka redakce) štěp, z poloviny otcovského původu. V tomto boji většinou vyhraje plod, to znamená, že těhotenství úspěšně pokračuje do termínu porodu. Matčiny imunitní nástroje bohužel někdy postupně těhotenství odmítnou, což má za následek opakované těhotenské komplikace. Je to samozřejmě velmi zjednodušeně řečeno,“ vysvětluje Koucký.

Výzkumný tým hledá ženy do svého výzkumu

Lékaři díky finančním prostředkům, které se Nedoklubku podařilo získat, zahájili dílčí část výzkumu. Cílem je prokázat, že už v I. trimestru lze identifikovat ty ženy, kterým reálně hrozí riziko předčasného porodu. Výzkumný tým hledá ženy, které jsou aktuálně v I. trimestru těhotenství a které v předchozím těhotenství předčasně porodily a nebo potratily ve II. trimestru. Z důvodu relevantnosti výzkumu hledá i zdravé ženy bez této zátěže.

Vybrané ženy absolvují prvotrimestrální screening na apolinářské klinice v Praze, bude jim odebráno několik zkumavek krve navíc a absolvují i stěr z pochvy. Pokud máte zájem stát se součástí výzkumu a jste žena na úplném začátku těhotenství, vyplňte registrační formulář na webu nedoklubko.cz. Pro včasné zařazení do výzkumu je nutné se registrovat co nejdříve, nejpozději do 10. týdne těhotenství.