Premianti. Izrael naočkoval proti covidu milion lidí za necelé dva týdny

Izrael, ilustrační foto. Zdroj: Pixabay

Izrael už ohlásil milion očkovaných proti covidu-19. Podařilo se mu to díky rekordnímu tempu vakcinace necelé dva týdny po zahájení kampaně. Miliontým očkovaným je obyvatel palestinského města Umm al-Fahm.

Dosažení hranice jednoho milionu podle DPA ocenili izraelský premiér Benjamin Netanjahu a ministr zdravotnictví Juli Edelstein. V Izraeli, který má 9,3 milionu obyvatel, tak už je proočkováno více než deset procent populace. Jedenasedmdesátiletý Netanjahu, který byl mezi prvními očkovanými, uvedl, že cílem je naočkovat 5,5 milionu lidí, pokud má být epidemie zastavena. Do konce ledna má být očkováno 2,25 milionu lidí.

Jenom ve čtvrtek bylo v zemi podle ministerstva zdravotnictví očkováno přibližně 153 400 lidí. Dávku očkovací látky od firem BioNTech a Pfizer už dostalo více než 40 procent obyvatel starších 60 let.

Izrael očkuje podle expertů rychleji než kterákoli jiná země na světě. Podle údajů webu Our World in Data Izrael už aplikoval téměř 12 dávek vakcíny na 100 obyvatel, což je zdaleka nejvíc na světě.

Zároveň ale v Izraeli navzdory třetí částečné uzávěře země opět zrychluje šíření koronaviru. Za posledních 24 přibylo podle dnešních údajů ministerstva zdravotnictví 5804 případů. Ve čtvrtek jich bylo dokonce 5831, tedy nejvíce od října. Ministerstvo zdravotnictví požaduje další zpřísnění protiepidemických opatření od neděle.

Vakcinační kampaň Izrael zahájil zahájil 19. prosince. První dávky jiné vakcíny proti covidu-19, kterou vyvinula americká firma Moderna, by měl obdržet nejpozději do března.

ČTK, vlb