Prestižní lékařský časopis vyzval ke změně vlády v USA, poprvé v historii

Foto: pixabay

Redakční rada jednoho z nejvlivnějších odborných lékařských časopisů na světě The New England Journal of Medicine vydala bezprecedentní úvodník, v němž tvrdě kritizuje kroky současné americké vlády podniknuté při boji proti pandemii covidu-19 a volá po změně v nejvyšších pozicích americké moci.

„Covid-19 způsobil krizi po celém světě. Tato krize byla zkouškou vůdcovství. (…) U nás ve Spojených státech naši vedoucí představitelé v této zkoušce neobstáli. Začali s krizí a proměnili ji v tragédii,“ začíná úvodník. Podle jednoho z autorů, lékaře Erica Rubina, text poměrně netradičně podepsali všichni členové redakční rady. Poprvé v historii časopisu se přitom vyjádřili k nadcházejícím prezidentským volbám.

Autoři přímo nezmiňují, jakého kandidáta podporují, nešetří však kritikou administrativy republikánského prezidenta Donalda Trumpa, která podle nich selhala v reakci na pandemii téměř při každém kroku.

Ačkoliv podle nich nešlo s novým virem úspěšně bojovat pomocí tehdy dostupných léčiv a vakcín, bylo možné zpomalit šíření nákazy přijetím těžkých politických rozhodnutí. To se v řadě světových zemí povedlo, ale v USA nikoliv, píší autoři. „Mnohé demokracie si obecně nejen vedly lépe než Spojené státy, ale překonaly nás o několik řádů,“ dodali.

Americké úřady podle nich nedokázaly zajistit včas potřebné testovací kapacity a ochranné pomůcky pro zdravotníky. USA také podle jejich tvrzení nadále zaostávají za řadou zemí v testování. Autoři totiž nepovažují za důležitá absolutní čísla provedených testů, ale jejich počet ve srovnání s množstvím potvrzených nákaz. V tomto ohledu si pak Spojené státy stojí hůře než některé významně méně rozvinuté země, jakými je například Kazachstán či Zimbabwe.

Většina opatření na kontrolu šíření nákazy však podle redakční rady nezáleží na vyspělosti technologií, ale na schopnosti vůdců je zavést a vynutit. Spojené státy však vyhlásily karanténní opatření pozdě a nedůsledně, úřady nevynucují dodržování odstupu od ostatních na veřejnosti a mnoho Američanů nenosí roušky, protože jejich používání vedení země proměnilo v politickou otázku.

„Ačkoliv se tak nedalo předejít všem úmrtím spojovaným s covidem-19, kvůli špatné správě v USA zemřely o desítky tisíc lidí víc, než bylo nutné,“ domnívají se autoři. „Kdokoliv, kdo by podobným způsobem takto lehkomyslně promarňoval životy a peníze, by čelil právním důsledkům. Naši představitelé se však převážně vzdali odpovědnosti za svoje činy. Tyto volby nám však dávají moc vynést rozsudek,“ pokračuje redakční rada prestižního časopisu. „Pravda není liberální či konzervativní. Pokud jde o reakci na největší krizi veřejného zdraví naší doby, naši političtí lídři prokázali, že jsou nebezpečně neschopní. Neměli bychom je podporovat a umožnit smrt dalších tisíců Američanů tím, že jim dovolíme zůstat ve funkcích,“ uzavírají autoři.

Časopis The New England Journal of Medicine není první odbornou publikací, která se vyjádřila proti současné administrativě. Letos v září časopis Scientific American poprvé ve své 175leté historii podpořil jednoho z kandidátů do prezidentských voleb. Postavil se za demokrata Joea Bidena, protože jeho soupeře Trumpa odsoudil za to, že údajně zavrhl vědu.

JŠ/ČTK