Při terapii s ketaminem se významně sníží příznaky deprese či úzkosti

Při ketaminem asistované terapii se podle odborníků výrazně snižují příznaky depresí a úzkostí. Vyplývá to ze čtyřleté zkušenosti kliniky Psyon, kde touto terapií podle tiskové zprávy prošlo kolem 500 lidí. Metoda ale není vhodná pro všechny, zhruba polovinu zájemců při úvodních pohovorech vyřadí. Ketamin se běžně používá jako anestetikum například v dětské chirurgii, zubním lékařství nebo k tlumení bolesti. Má i psychedelické účinky, které při terapii využívá několik zařízení v ČR.

„Na vzorku více než 500 osob jsme zaznamenali významné snížení depresivních příznaků, úzkostných příznaků i různých somatických projevů duševních obtíží. Tyto změny přetrvávají i po základní léčbě s jednou ketaminovou zkušeností,“ uvedl psycholog Stanislav Milotinský. Změny u pacientů podle něj odborníci sledovali půl roku po léčbě.

Z výsledků vyplývá, že léčba může zlepšovat také symptomy u komplikovanějších poruch, jako jsou obsedantně kompulsivní porucha, poruchy příjmu potravy nebo posttraumatická stresová porucha, řekl.

„Změny u pacientů pozorujeme často i na úrovni základních životních témat, jako je vztah sám k sobě, druhým lidem i ke světu. Vidíme například navýšení kapacity konstruktivně prožít více emocí, přijímat sám sebe, vnímat a vyjadřovat své potřeby, zdravě se vymezovat, navazovat kvalitnější vztahy,“ doplnil lékař Filip Tylš.

Léčba je podle nich založená na kombinaci dvou metod, kdy se psychoterapeutická léčba podpoří podáním ketaminu. „Proces se samotným ketaminem má jednak přímý antidepresivní a protiúzkostný účinek a zároveň navozuje stav rozšířeného vědomí. Během něj vnímá člověk sebe a svět jinak než v běžném nastavení vědomí, často tak dochází ke kontaktu s celou škálou emocí i vzpomínek, které jsou v běžném stavu vědomí hůře přístupné,“ popsal Milotinský.

Terapie, která trvá dvě až čtyři hodiny, má pomoci odhalit problém, který do té doby odolával vůči předchozím metodám léčby. Následně se zážitek využívá při psychoterapii při takzvané integraci. Klient při ní podle odborníků potřebuje například prožít a vyjádřit dlouho zapomenuté emoce, naučit se být v lepším kontaktu se svými potřebami nebo změnit vnímání sebe sama.

Ketamin patří mezi léky, které se prodávají i na černém drogovém trhu, podle odborníků je třeba ale rozlišovat mezi rekreačním a lékařským užitím. Dostupné studie podle Tylše ukazují, že na psychedelikách, jako jsou psilocybin nebo LSD, na rozdíl od látek, jako je kokain, heroin, tabák nebo alkohol, nevzniká závislost.

„Naši klienti rozhodně nejsou profilem ‚uživatelů drog‘, jak se někteří mylně domnívají,“ řekl Tylš. Většina léčených podle něj žádnou předchozí zkušenost s psychedeliky neměla. Léčili se lidé ve věku 18 až 72 let, nejčastěji mezi 30 a 45 lety. Léčbu částečně hradí zdravotní pojišťovny, pacienti podle kliniky doplácí asi 10.000 korun.