Přibylo dětských úrazů a nehod na kole

V letním období přibývá hlavně dětských úrazů a nehod na kole. Z 250 letních výjezdů výjezdů Zdravotnické záchranné služby Jihomoravského kraje je denně pět až 10 procent úrazů dětí, řekla mluvčí jihomoravské záchranné služby Michaela Bothová. U cyklistů navíc záchranná služba pozoruje růst počtu zranění spojených se singletraily, tedy stezkami pro horské kolo.

Počet nehod, ve kterých figurují cyklisté, pravidelně stoupá už od jara a pokračuje v létě. V lednu záchranáři evidovali zhruba desítku nehod cyklistů, v dubnu asi 50 a v červnu skoro 70.

„Je možné, že svoji roli letos navíc sehrál koronavirus a lidé ještě více volí kolo jako dopravní prostředek, ať už na cestu do práce nebo k rekreaci,“ řekla Bothová. Mezi nejčastější poranění patří zlomeniny a úrazy hlavy. „Je skutečně velký rozdíl mezi zraněním, které si cyklista způsobí s helmou, nebo bez helmy. Její použití je klíčové a doporučujeme jej,“ uvedla Bothová.

Svou roli hraje při nehodách i alkohol. Podle Bothové přibylo ošetřování cyklistů také v důsledku vzrůstající oblíbenosti singletrailů, tedy jednosměrných úzkých stezek v přírodě. S častějším pobytem v přírodě souvisí také mírný nárůst dětských úrazů. „Děti se totiž více pohybují venku, více sportují a jsou méně pod dohledem dospělých,“ uvedla Bothová. Právě dohled staršího je u mnoha dětských aktivit zásadní, ať už jde třeba o koupání nebo skákání na trampolíně.

Minulý týden se na trampolíně vážně zranili dva chlapci ze Znojma. „Jeden si vykloubil rameno, druhý si urazil dolní konec pažní kosti. Úrazy na trampolínách se řadí na první místa zranění dětí, která si způsobí při hraní. Podle Centra prevence úrazů a násilí se navíc dvě třetiny úrazů stanou tehdy, kdy je na trampolíně současně více než jedno dítě. Dohled dospělého je nutný,“ uvedla dříve mluvčí znojemské nemocnice Petra Veselá.

Bez ohledu na roční období ale stále nejvíce jezdí záchranáři k seniorům, hlavně kvůli dušnosti nebo kolapsům z horka. „Pokud jde o kolapsy, teploty tohoto léta doposud nebyly závratně vysoké, jezdíme ale také k seniorům, kteří jsou doma, mimo sluneční záření, ale zapomenou pít,“ sdělila Bothová. V důsledku dehydratace můžou senioři trpět nízkým tlakem, upadnout a zranit se.

ČTK, jš