Přibývá pacientů s rakovinou prostaty, bude jich 80.000

Stužka, symbol boje s rakovinou. Zdroj: Pixabay

Pacientů s rakovinou prostaty rapidně přibývá, uvedla v tiskové zprávě mluvčí Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně (FNUSA) Dana Lipovská. Podle ní je nyní v České republice přes 63.000 mužů se zhoubným nádorem prostaty a podle prognóz jejich počet do roku 2020 vzroste na 80.000. Nejefektivnější léčbou je operační odstranění prostaty a semenných váčků. Urologické oddělení FNUSA provedlo za posledních 20 let přes 2000 těchto operací.

V počtu odoperovaných pacientů je to podle Lipovské nejvíce na Moravě. Operace přes 20 let provádí primář urologie Petr Filipenský. „První radikální prostatektomii jsem provedl v říjnu roku 1997. Nejmladší pacient, kterého jsem operoval, měl 37 let, nejstaršímu bylo 82 let,“ uvedl Filipenský. Dodal, že nejstarší pacient je dodnes aktivním sportovcem.

Karcinom prostaty je podle Lipovské nejčastějším nádorovým onemocněním mužů. „Netýká se jen starších mužů, ale v posledních letech narůstá i počet mladších věkových kategorií. Pro prevenci je důležité přijít včas k vyšetření. Obecně urologické společnosti doporučují s vyšetřením začít kolem padesátého roku věku,“ řekla Lipovská.

Mladší muži by měli jít na vyšetření, pokud mají rakovinu prostaty v rodině s ohledem na riziko dědičnosti. „Z mé praxe mohu uvést případ, kdy jsem v jedné rodině operoval pro karcinom prostaty tři bratry a syna jednoho z nich,“ poznamenal Filipoenský.

Urologie ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně má několik nosných programů. Jedním z nich je uroonkologický. Urologická onkologie poskytuje pacientům komplexní péči v úzké mezioborové spolupráci mezi urologií a chirurgickou onkologií s výjimkou radioterapie, kterou pacienti podstupují v Masarykově onkologickém ústavu. Urologické oddělení FNUSA ročně ambulantně ošetří asi 28.000 pacientů a provede přes 2500 operací.

ČTK