Problém s alkoholem má téměř milion Čechů. Stát stojí 59 miliard ročně

Alkohol stojí přibližně za každým 20. úmrtím v České republice

Rizikově pije v Česku alkohol kolem 900 000 lidí. Náklady státu spojené s jeho užíváním dosahují 59 miliard korun ročně. Oproti tomu vybraná spotřební daň pokrývá jen necelou desetinu této částky. Kromě zdravotních nákladů odborníci z Institutu pro zdravotní ekonomiku (iHeta) spočítali i ztrátu produktivity, předčasná úmrtí, kriminalitu a dopravní nehody. Průměrná spotřeba je 14,4 litru čistého alkoholu na osobu ročně.

Česká republika patří mezi země s nejvyšší spotřebou takzvaných hříšných statků na světě. Jinými slovy Češi spotřebují za rok nejvíce alkoholu, cigaret a drog. Tyto údaje opakovaně potvrzují statistiky Eurostat, OECD a WHO. Alkohol si mezi nimi drží první pozici s průměrnou spotřebou 14,4 litru na osobu.

Kromě zdravotních nákladů odborníci z Institutu pro zdravotní ekonomiku (iHeta) spočítali i ztrátu produktivity, předčasná úmrtí, kriminalitu a dopravní nehody. Vybraná spotřební daň pokrývá jen necelou desetinu této částky, proto navrhli její zvýšení jako jedno z opatření pro snížení spotřeby alkoholu.

„České výsledky vyšly v souladu se zahraničními studiemi, které obvykle hovoří o 1,5 procenta HDP,“ uvedl jeden ze zpracovatelů studie, Tomáš Mlčoch z iHeta. Studii si objednal úřad vlády. Podrobnější výsledky budou zveřejněny koncem ledna.

Největší podíl, asi 44 procent, tvoří ztráta produktivity lidí, kteří konzumují alkohol. „Může jít o takzvaný absentismus, tedy že opilý člověk nepřijde do práce, nebo presentismus, tedy že tam přijde opilý, s kocovinou nebo pije v práci a pracuje méně, než by měl,“ řekl Mlčoch. Roční náklady na tyto ztráty odhadl institut na 26 miliard Kč.

Náklady zdravotního systému jsou kolem 12 miliard korun ročně. Poškození jater stojí asi 4,8 miliardy korun, léčba závislosti na alkoholu kolem 1,6 miliardy, vysokého tlaku přibližně 1,35 miliardy korun. S alkoholem ale souvisí také úrazy, některé druhy nádorů nebo duševních poruch. Předčasná úmrtí způsobená alkoholem stojí asi 5,6 miliardy korun ročně. Spojené s alkoholem je v Česku přibližně každé 20. úmrtí.

Další náklady tvoří dopravní nehody a kriminalita spojená s pitím alkoholu. Do této částky institut započítal náklady soudů, policie i vězeňství. Na vymáhání práva podle odhadu ročně jde 6,23 miliardy korun. Alkohol hraje roli asi ve 4000 dopravních nehod ročně, náklady jsou 4,5 miliardy korun. Další miliardu stojí kriminalita spojená s alkoholem. Podle národní protidrogové koordinátorky Jarmily Vedralové jde asi o 11.500 trestných činů ročně.

Připomněla, že další náklady přináší nadměrné užívání alkoholu pro sociální oblast. Například 80 procent domácího násilí na dětech je spácháno pod vlivem alkoholu. „Výsledky studie zohledníme i v národní protidrogové strategii pro příští roky, která v současné době vzniká,“ dodala Vedralová. Protidrogová politika státu loni stála 1,75 miliardy korun. „Upozorňujeme také na pravidelné porušování zákazu prodeje alkoholu pod 18 let, a to nejen v barech a restauracích, ale také v běžných supermarketech a večerkách,“ dodala.

Důvod v takto vysoké spotřebě alkoholu vidí autoři v bezdoplatkovém zdravotnictví a nefunkční prevenci. „Prvním a asi jedním z hlavních důvodů je zcela jistě nízká spoluúčast pacientů při hrazení zdravotní péče. Druhým hlavním faktorem je dle našeho názoru nefunkční systém prevence jednotlivých onemocnění, především poté civilizačních chorob plynoucích z nedostatečného pohybu a nadváhy,“ uvádí autoři ve studii.

Odborníci připravili desítku doporučení, jak snížit spotřebu alkoholu v Česku. Nejúčinnější je podle Mlčocha zákaz či omezení reklamy na alkohol a zvýšení spotřební daně. „Jsou to ale nepopulární opatření. Budou nejspíš protestovat konzumenti i výrobci,“ řekl. Zatímco jedno pivo je podle něj zdaněno přibližně dvěma korunami a jeden panák tvrdého alkoholu šesti, víno je bez daně. „Je to dáno pravděpodobně zájmovou skupinou vinařů,“ dodal. Zvýšení ceny alkoholu o deset procent podle studií povede ke snížení spotřeby asi o čtyři procenta. Změnu zákona o reklamě chce Vedralová iniciovat u ministerstva kultury, do jehož gesce spadá.

Jako další doporučení odborníci navrhují například častější stručné rady lékařů či lékárníků, častější policejní kontroly alkoholu za volantem či okamžité odebrání řidičského průkazu. Pomáhají také osvětové programy, omezení otevírací doby obchodů prodávajících alkohol nebo informace o kalorické hodnotě alkoholu přímo na obalu výrobku.

Náklady konzumace alkoholu v ČR:

Položka Náklady (v miliardách Kč)
Ztráta pracovní produktivity – absentismus, presentismus 25,78
Zdravotní náklady 12,84
Vymáhání práva 6,23
Předčasná úmrtí 5,54
Dopravní nehody 4,68
Kriminalita – ublížení na zdraví 1,08
Požáry 0,99
Ztráta produktivity – uvěznění 0,79
Prevence 0,74
Úrazy 0,25
Administrace spotřební daně 0,09
Kriminalita – hmotné škody 0,08
Administrace hmotných pojištění 0,04
Celkem 59,13

Martin Černý, ČTK