Problém. Už i Johnson & Johnson odkládá distribuci svých vakcín v Evropě

Vakcína. Zdroj: Johnson&Johnson

Společnost Johnson & Johnson (J&J) kvůli vyšetřování vzácných případů krevních sraženin ve Spojených státech odkládá distribuci své vakcíny proti covidu-19 v Evropě. S odkazem na vyjádření firmy to oznámily agentury.

Evropská komise podle nejmenovaného činitele, na kterého se odvolává agentura Reuters, požaduje, aby farmaceutická společnost toto své „naprosto nečekané oznámení“ vysvětlila.

„Vyhodnocujeme tyto případy s evropskými zdravotnickými úřady,“ uvedla americká firma ve dnes zveřejněném prohlášení. „Rozhodli jsme se distribuci vakcín v Evropě odložit,“ dodala společnost. Server Politico napsal, že v Evropské unii se vakcína měla začít používat už tento týden a do konce června mělo do sedmadvacítky dorazit 55 milionů dávek. J&J v pátek podle zdroje Reuters potvrdila, že se bude snažit vakcíny do konce prvního pololetí v objednaném množství dodat.

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) a Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) kvůli zkoumání vzácných případů sraženin u lidí naočkovaných vakcínou od firmy J&J doporučily v USA imunizaci tímto přípravkem pozastavit.

Evropská léková agentura (EMA) v pátek oznámila, že vakcínu od společnosti J&J přezkoumává kvůli případům vzniku krevních sraženin u osob, které byly touto látkou očkovány ve Spojených státech.

Šest žen s komplikacemi z milionů

Dnes po oznámení amerických úřadů o přerušení používání vakcíny EMA podle agentury AP uvedla, „zatím není jasné, zda existuje příčinná spojitost mezi očkováním touto látkou a těmito stavy“. Komise EMA pro bezpečnost napsala, že zmíněné „případy vyšetřuje a rozhodne, zda bude nutné podniknout regulační opatření“. FDA a CDC informovaly, že u šesti žen ve věku mezi 18 a 48 lety po šesti až 13 dnech po podání přípravku vznikly krevní sraženiny v mozku a fenomén provázela trombocytopenie, tedy nízký počet krevních destiček. Jedna z těchto žen zemřela. Agentura DPA napsala, že ve Spojených státech vakcínu od J&J dostalo více než 6,8 milionu lidí.

Oznámení společnosti Johnson & Johnson označuje server Politico za další ránu pro vakcinační plány jednotlivých zemí EU zejména poté, co mnoho z nich omezilo používání preparátu od společnosti AstraZeneca kvůli několika podobným případům vzniku krevních sraženin. Jiné se zase potýkají s nedostatkem vakcín nebo logistickými problémy při jejich distribuci.

Praktičtí lékaři v Česku první dodávky vakcíny Johnson & Johnson očekávali 19. dubna, mělo jít o 14 400 dávek. O týden později k nim mělo dorazit 24 tisíc dávek. Očkovací látka J&J je čtvrtou schválenou pro použití v EU, kterou se v Česku bude očkovat. Dosud byly podány více než dva miliony dávek od firem Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca.

ČTK, vlb