Prodlouží se nouzový stav? A na jak dlouho? Sněmovna rozhodne v pátek

K další vládní žádosti o souhlas s prodloužením nouzového stavu se Sněmovna sejde v pátek dopoledne. Schůzi svolal na 10:30 její předseda Radek Vondráček (ANO).

Menšinový kabinet ANO a ČSSD chce stav nouze dalších 30 dnů do úterý 27. dubna. Podporu pro návrh nyní v dolní komoře nemá.

Koalice Spolu složená z ODS, TOP 09 a lidovců prodloužení nouzového stavu, jak o něj žádá menšinový kabinet hnutí ANO a ČSSD kvůli pokračující epidemii koronaviru, v pátek nepodpoří. 

Pomoci vládě mohou Piráti

Podporu odmítlo i hnutí SPD Tomia Okamury.

Piráti se o svém hlasování o žádosti vlády o prodloužení nouzového stavu rozhodnou až později tento týden po schůzkách s premiérem Andrejem Babišem (ANO), ministrem zdravotnictví Janem Blatným (za ANO) a dalšími členy vlády. 

Výkonný výbor KSČM doporučí poslancům jak se postavit k hlasování o prodloužení nouzového stavu ve středu. Jeho členové dostali materiály o epidemii od ministerstva zdravotnictví, na jejich základě zváží postup. 

Nynější stav nouze vyhlášený kvůli epidemii covidu-19 končí s nedělí 28. března. Na nouzový stav se váže většina vládních protikoronavirových restrikcí. Opoziční strany dostaly od vlády podklady k žádosti v pondělí.

Uzavřené Velikonoce

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v pondělí uvedl, že přísná opatření je třeba udržet nejméně do Velikonoc, a to včetně zákazu cestování mezi okresy. Právě k omezení pohybu lidí je nouzový stav nutný, není možné využít jen takzvaný pandemický zákon nebo zákon o ochraně veřejného zdraví. Opozičním předákům se nelíbí zejména zákaz jezdit i na vlastní chalupy či chaty, pokud jsou v jiném okresu.

Nouzový stav v Česku platí nepřetržitě od loňského 5. října. Loni na jaře trval kvůli koronavirové krizi 66 dnů. Celkem byl dosud vyhlášen na 241 dnů.

ČTK, vlb