Projekt přestavby rychnovské nemocnice vyjde téměř na 20 mil.Kč

Projektovou dokumentaci na modernizaci krajské nemocnice v Rychnově nad Kněžnou vytvoří za 19,8 milionu korun bez DPH pražský architektonický a projektový ateliér Domy Architects. Vítěze tendru schválila Rada Královéhradeckého kraje. Královéhradecký kraj vypsal výběrové řízení 27. června, dostal pět nabídek. Přístavba a modernizace nemocnice by měla přesáhnout 400 milionů korun.

„V souladu se závěry strategické komise ministerstva průmyslu a obchodu Královéhradecký kraj v červnu vypsal výběrové řízení na zhotovení projektové dokumentace na přístavbu a modernizaci rychnovské nemocnice. Nejvýhodnější nabídku předložila společnost Domy s.r.o.,“ uvedl hejtman Jiří Štěpán (ČSSD).

Firma udělá dokumentaci pro územní řízení, pro stavební povolení a pro provádění stavby včetně projektu interiéru, informačních a lékařských technologií. Dokumentaci zaplatí kraj.

Firma není v Hradci Králové nováčkem, podle jejích projektů vzniklo několik objektů v areálu Fakultní nemocnice v Hradci Králové (FNHK). Například Pavilon interních oborů FNHK byl prohlášen Stavbou roku 2005.

Modernizace nemocnice v Rychnově nad Kněžnou se má týkat rekonstrukce operačních sálů, ARO a JIP. Plánuje se také, že k sedmipodlažnímu pavilonu dětského oddělení, interny, gynekologie a porodnice, tzv. DIGP, bude přistavěna pětipodlažní budova vnitřně propojená se současným objektem. Nový komplex by měl splňovat funkci urgentního příjmu, který umožní poskytovat pacientům ošetření, diagnostiku a další zdravotní péči. Nemocnice také získá centralizované operační sály a ušetří asi pětinu lůžek.

Celkové náklady na modernizaci jsou 413 milionů korun bez DPH, z toho 310 milionů spadá na stavbu a 103 milionů na nákup technologií. Náklady by měla pokrýt z 80 procent dotace ministerstva zdravotnictví, 20 procent půjde z krajského rozpočtu.

Kraj klade na plánovanou modernizaci nemocnice velký důraz. Nemocnice totiž zajišťuje péči pro oblast nejméně s 80 000 obyvateli. Spadá do ní také zóna Solnice-Kvasiny, kam dojíždí za prací na 12 000 lidí. Státní podpora souvisí právě s budováním této průmyslové zóny.