Proti koronavirovým omezením protestovalo v Berlíně 20 tisíc lidí

FOTO: Reprofoto The Telegraph

V centru Berlína protestovalo přibližně 20 tisíc lidí proti restrikcím platným v souvislosti s pandemií nemoci covid-19. Shromáždění se úřadům nelíbilo kvůli možnému šíření infekce, demonstranti mezi sebou nedodržovali bezpečné rozestupy ani si nenasadili roušky. Policie shromáždění právě kvůli tomu později rozpustila.

Lidé se vydali od Braniborské brány po třídě 17. června a nesli transparenty s nápisy jako „Koronavirus, falešný poplach“, „Jsme nuceni nosit náhubky“ nebo „Přirozená imunita místo očkování“. Podle agentury DPA někteří z nich na lidi s ochranou nosu a úst pokřikovali „Roušky dolů“.

Žádné větší incidenty se na shromáždění nestaly, policie účastníky důsledně oddělovala od těch, kdo přišli dát najevo svůj nesouhlas s protestem.

Strážci pořádku lidem nespokojeným s opatřením proti koronaviru pomocí megafonů připomínali, aby dodržovali hygienické předpisy. Informovali, že na organizátora akce podali trestní oznámení kvůli porušování těchto pravidel. Pořadatelé si stěžovali, že policie podle nich „používá dvojí metr“, protože když se v červnu na náměstí Alexanderplatz konala demonstrace hnutí Black Lives Matter (Na životech černochů záleží), nebyla rozpuštěna ani přesto, že se protestující na sebe mačkali.

Protest odpůrců protikoronavirových opatření svolali organizátoři pod heslem „Konec pandemie – den svobody“.

Německu se díky tvrdým restrikcím na jaře podařilo pandemii covidu-19 zbrzdit, v poslední době ale nových případů přibývá. Institut Roberta Kocha (RKI) varoval před příchodem druhé vlny epidemie a upozornil, že za nárůstem počtu případů stojí nezodpovědné chování lidí, kteří nedodržují epidemická opatření.

ČTK