Protialkoholní stanice v Jihlavě potřebuje navíc 2,5 milionu Kč

Alkohol. Zdroj: Pixabay

Protialkoholní záchytná stanice, kterou od loňského listopadu provozuje Nemocnice Jihlava, bude na svůj provoz letos potřebovat od Kraje Vysočina navíc asi 2,5 milionu korun. Důvodem jsou podle hejtmana Jiřího Běhounka (za ČSSD) zvýšené mzdové náklady. O dotaci budou rozhodovat zastupitelé.

„Mzdové náklady tvoří ze 14 milionů nákladů 7,188.915 korun,“ řekl hejtman. Kraj letos nemocnici na provoz záchytky schválil dotaci 7,500.000 korun. O navýšení o 2,422.561 rozhodnou zastupitelé. Rada kraje včera navýšení doporučila.

Na protialkoholní záchytné stanici, pro kterou kraj v areálu nemocnice postavil novou budovu za 18 milionů korun, nocovalo letos k 23. září 875 lidí, z toho 117 žen. V loňském roce bylo klientů 1162. Noc na záchytné stanici stojí 4000 korun. Méně než desetina lidí zaplatí náklady na místě.

Chod záchytné stanice je podle hejtmana bezproblémový, jsou tam ale často přivezeni lidé, kteří tam nepatří. „Neměli by tam být lidé, kteří jsou v prvním stupni (opilosti). Neměli by tam být lidé, kteří mají jenom návykové látky jiného charakteru, to znamená drogy. Na to není protialkoholní stanice stavěna. Informace o tom dostali všichni lékaři v kraji a také záchranka a policie, aby se podle toho postupovalo,“ řekl hejtman.

Do konce října loňského roku záchytku pro kraj provozovaly Služby města Jihlavy (SMJ). Smlouvu firma SMJ vypověděla.

ČTK