Průzkum: 49 procent mladých žen užívá antikoncepci od lékaře

Antikoncepci předepsanou od lékaře, nejčastěji hormonální, užívá podle průzkumu Fóra antikoncepce 49 procent žen mezi 18 a 24 lety. Její spotřeba klesá už několik let o jednotky procent ročně. Asi pětina respondentek antikoncepci nepoužívá, čtvrtina užila pilulku nouzové antikoncepce po nechráněném styku. Fórum o průzkumu mezi 525 respondentkami informovalo v tiskové zprávě.

„Zhruba 30 procent respondentek uvádělo obavy z nepříznivého vlivu na zdraví nebo svůj záporný postoj k syntetickým hormonům a lékům obecně,“ uvádí průzkum. Asi 15 procentům z nich antikoncepci nedoporučil jejich gynekolog.

Vrcholu v užívání a dodávkách na trh dosáhla Česká republika zřejmě v roce 2007, kdy bylo na trh dodáno 3,49 milionu balení hormonální antikoncepce za zhruba 1,16 miliardy korun. V tomto roce antikoncepci užívalo 1,38 milionu žen.

V posledních letech naopak roste počet dodávek takzvané nouzové antikoncepce, která se užívá po nechráněném pohlavním styku. Zhruba od poloviny roku 2015 se většina této antikoncepce prodává v lékárnách bez omezení. Zkušenost s ní uvedla čtvrtina respondentek.

V průzkumu byly ženy dotazované také na plánované těhotenství. Šestnáct procent z nich vůbec o dětech neuvažuje, 13 procent jen jako o možnosti. Téměř dvě třetiny žen odpověděly, že sexuální život zahájily sexuální život v 16 letech či dříve. Pětina se při prvním pohlavním styku nechránila žádnou formou antikoncepce.

ČTK