„Tradiční“ vakcína na covid? EU posuzuje první očkování založené na proteinu

Evropská léková agentura, sídlo. Foto: wikipedia

Evropská léková agentura (EMA) začala posuzovat vakcínu proti covidu-19 od francouzské farmaceutické společnosti Sanofi Pasteur a britské GlaxoSmithKline (GSK). Přípravek Vidprevtyn by se v případě schválení mohl stát pátou vakcínou proti covidu, která se může nouzově používat na území Evropské unie.

O zahájení průběžného hodnocení EMA informovala na svých stránkách.

Vidprevtyn je vakcína na bázi bílkovin, má umožnit tělu produkovat protilátky proti viru. Vakcína používá stejnou technologii jako jedna z vakcín proti sezónní chřipce společnosti Sanofi. GSK dodá adjuvant, tedy látku posilující účinek. Podle dostupných údajů z laboratorních testů a prvních klinických studií na dospělých by přípravek mohl chránit před onemocněním covid-19, uvedla EMA. Průběžný proces bude pokračovat, dokud nebude mít agentura dostatek podkladů pro to, aby mohla přijmout žádost o registraci vakcíny na trhu Evropské unie.

Vakcína tradičního typu

Jedná se o proteinovou vakcínu. To znamená, že tato vakcína obsahuje uměle získanou verzi S-proteinu, bílkoviny, která se nachází na povrchu viru SARS-CoV-2. Obsahuje také „adjuvans“, látku, která pomáhá posilovat imunitní odpověď organismu na vakcínu.

Jakmile je člověku tato vakcína podána, jeho imunitní systém rozpozná S-protein jako cizorodý a začne proti němu vytvářet protiprotilátky. Pokud později takto očkovaná osoba přijde do kontaktu se skutečným virem SARS-CoV-2, jeho imunitní systém rozpozná virový S-protein a jeho organismus bude připraven bránit tělo proti koronaviru.

Proteinová vakcína se liší od vektorových nebo mRNA vakcín tím, že zatímco u těchto dvou typů je léčivou látkou „informace“ pro tvorbu S-proteinu, kdy S-protein je tvořen v organismu až po podání vakcíny, u proteinové vakcíny je S-protein přímo součástí vakcíny a je při očkování vpraven do organismu. Jedná se o klasický typ vakcíny, na podobném mechanismu jsou založeny i jiné vakcíny, například proti žloutence typu B nebo proti lidskému papilomaviru, uvedl v tiskovém prohlášení Státní ústav pro kontrolu léčiv.

Zatím není zřejmé, kdy bude proces hodnocení dokončen. Sanofi Pasteur a GSK věří ve schválení do konce roku, uvedl Reuters. EMA schválení vakcíny pouze doporučuje, konečné rozhodnutí o registraci na unijním trhu je na Evropské komisi.

V EU byly dosud schváleny čtyři vakcíny proti covidu-19 od firem Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca a Johnson & Johnson. EMA aktuálně posuzuje další čtyři vakcíny – CureVac, Novavax, Sinovac a Sputnik V.

ČTK, vlb