Prymula chce nouzový stav od pondělí, představí i opatření proti covidu ve střeních školách

Roman Prymula, FOTO: Vláda ČR

Vyhlášení nouzového stavu je podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) nutné kvůli potřebným plošným opatřením ke snížení reprodukčního čísla viru, které je stále 1,2. Umožní také pracovní povinnost zdravotníků. Řekl to dnes na tiskové konferenci s ministrem školství Robertem Plagou (za ANO). Vyhlášen má být od pondělí.

O nouzovém stavu podle Prymuly bude ve středu jednat vláda a bude jej obhajovat ve Sněmovně. „Vláda má právo ho vyhlásit na 30 dnů, což je doba, během níž by mělo dojít ke zvládnutí druhé vlny,“ uvedl. K uzavření ekonomiky podle ministra nepovede.

Opatření, která budou přijata na dva týdny, chtějí ministři představit ve středu. Podle Prymuly se budou týkat kromě avizovaného školství zejména volnočasových aktivit a shromažďování lidí.

Středních škol se od pondělí po dobu 14 dnů budou týkat opatření proti koronaviru, které ministerstvo zdravotnictví představí rovněž ve středu.

Mají platit pro regiony s vyšším rizikem nákazy. Mateřské a základní školy a nižší ročníky víceletých gymnázií budou nadále pokračovat v prezenční výuce jako dosud.

Pro vysoké školy budou nadále platit současná nařízení hygieniků, kteří jim v regionech s vyšších rizikem nákazy covidem nařídili výuku na dálku.

Podle Prymuly chystaná opatření ve středních školách nebudou platit v okresech, kde je epidemická situace lepší než v okresech označených na takzvaném semaforu červenou a oranžovou barvou. Cílem je snížit šíření nákazy koronavirem, řekl.

JŠ/ČTK