Prymula kvůli schůzce s Faltýnkem připouští jen politickou chybu

Roman Prymula, FOTO: Vláda ČR

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) tvrdil, že má právní analýzu, podle které se nedopustil pochybení na schůzce, po níž má skončit ve vládě. Podle serveru Deník N ministr řekl, že právní analýzou myslel veřejně dostupný text na blogu právníka Pavla Hasenkopfa. Ten na svém blogu vytvořil jakýsi konstrukt, podle kterého vládní nařízení nezakazuje přítomnost určených lidí na pracovním jednání v době, kdy je provozovna zavřena.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví řekl serveru Seznam Zprávy, že si ministr ani úřad žádnou právní analýzu zpracovávat nenechávali.

„Je to někde na internetu. Ten právník, co byl kdysi na Hradě, to tam vystavil, ten tu analýzu dělal. Hasenkopf,“ řekl Prymula Deníku N.

„Tam se zatím jeví, že tam k žádnému pochybení nedošlo,“ uvedl Prymula Připouští však, že udělal politickou chybu, když na schůzku s šéfem poslanců ANO Jaroslavem Faltýnkem (ANO) dorazil.

„Byť se nic nestalo, tak to bylo obrovsky masmediálně zneužito a v tom slova smyslu tu vinu cítím, v tom faktickém ne,“ řekl.

Právník Pavel Hasenkopf v pondělí na webu Aktuálně.cz publikoval text nazvaný Prymula žádný předpis neporušil, dokonce v něm uvedl výčet jakýchsi pseudodůvodů, proč nemohli jednat na ministerstvu zdravotnictví nebo v poslanecké sněmovně. Odmítá ale, že by text napsal na objednávku ministra.

„Vůbec netuším, že se na mne odvolal,“ řekl Hasenkopf Deníku N.

Prymulu minulý týden na fotografiích zachytil deník Blesk, jak vychází bez roušky z restaurace který měla být podle jeho vyhlášení uzavřena. Restaurace musely být kvůli šíření koronaviru pro hosty mimo provoz, mohly mít do 20:00 otevřené jen výdejové okénko.

Po zveřejnění fotografií následovala ze strany ministra Prymuly a Jaroslava Faltýnka série ne příliš věrohodných a vzájemně si protiřečících vysvětlení jak se situace odehrála. Včetně tvrzení, že jednali v soukromých prostorách vyšehradské kapituly, jak se ale ukázalo, žádný takový prostor v restauraci neexistuje.

Babiš v pátek ministra vyzval k rezignaci, ministři podle něj musí jít občanům příkladem v dodržování vládních opatření. Prymula uvedl, že nic neporušil a sám rezignovat nehodlá.

V neděli už Prymula rezignaci připustil a včera řekl, že o ní stále uvažuje.

„Nechci ale rezignovat v době, kdy ještě není kandidát, ale až bude potvrzen, tak rezignace přichází (v úvahu),“ řekl.

Přijal nabídku, aby po konci ve funkci byl součástí expertního týmu.

„Já jsem s tím týmem v těsné spolupráci, každý víkend máme telekonference a diskutujeme vývoj situace. V tom týmu se cítím dobře, nechci být v nějaké oficiální pozici,“ uvedl. Tým bude doporučovat úpravy vládních opatření, dodal.

SČTK