Prymula: Očkováno proti covidu bylo v ČR asi 15 tisíc lidí

Proti covidu-19 bylo v ČR očkováno asi 15 tisíc lidí, řekl v České televizi (ČT) bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. Centrální informační systém, který má data shromažďovat, zatím podle premiérova poradce nefunguje. 

Ministerstvo zdravotnictví data nezveřejnilo. Zatím se očkují hlavně zdravotníci a senioři v nemocnicích nebo domovech důchodců, sám Prymula má jako lékař vakcínu dostat 7. ledna. Nežádoucí účinky vakcíny nahlásilo zatím sedm lidí, uvedla ČT s odkazem na Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL).

K vývoji epidemie Prymula řekl, že očekává další nárůst počtu nových případů do 15. ledna, potom budou kulminovat. Minulý týden byl dosažen zatím nejvyšší počet denních pozitivně testovaných, téměř 17 tisíc. Počty v druhé polovině prosince výrazně ovlivnily vánoční svátky, kdy se méně testovalo. V neděli bylo pozitivních 6220 lidí, což je v tento víkendový den nejvíc od 1. listopadu.

„Počkejme si na ostrá data z následujících dvou dní. Čekám na úterý a středu,“ uvedl Prymula. Dá se podle něj očekávat, že počty by mohly dosáhnout v pracovní den i 20 tisíc pozitivních případů. Zátěž nemocnic by podle něj měla být dokonce vyšší než v poslední vlně na přelomu října a listopadu.

Podle Prymuly nyní platná opatření proti šíření nákazy nemusí stačit. Pokud by se situace nezlepšila, musí začít masivní testování a rychlé vychytávání pozitivních jedinců, což se nyní ne úplně daří, řekl s poukazem na vysoký podíl pozitivních mezi testovanými. „Situace bude složitá minimálně do března,“ předpověděl. O letních prázdninách očekává Prymula podobný režim jako loni a do normálu by se podle něj život mohl vrátit po září.

Premiér Andrej Babiš (ANO) o víkendu uvedl, že lidé nad 80 let se budou moci k očkování registrovat od poloviny ledna, ostatní lidé pak od února. Přesný termín dostanou až později, systém je vyhodnotí podle věku nebo zdravotního stavu. Všeobecná zdravotní pojišťovna dnes uvedla, že nejdříve v březnu se bude očkovat u praktických lékařů.

ČTK