Prymula se stane vládním zmocněncem pro výzkum ve zdravotnictví

Na fotografii zleva Roman Prymula a Adam Vojtěch FOTO: ÚV ČR

Konflikt zájmů ve výzkumu stál Romana Prymulu před lety post ředitele Fakultní nemocnice Hradec Králové. Vláda jednomyslně schválila pozici vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví, kterou bude zastávat dosavadní náměstek ministra zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula. Po jednání vlády to uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) s tím, že půjde o post vědeckovýzkumný, který se nebude krýt s kompetencemi ve zdravotnictví.

Prymula, který byl dosud zodpovědný za vedení projektu chytré karantény, Českému rozhlasu řekl, že počítá s přechodem pod Úřad vlády ČR od 1. června. „Dominantně se budu věnovat vědě, zůstal bych i v klinickém týmu. Neměl bych zodpovědnost za chytrou karanténu, která by přešla pod hlavní hygieničku,“ popsal pro Český rozhlas Plus Prymula své představy další kariéry.

Premiér Andrej Babiš (ANO) mu nabídl nově vytvořenou funkci vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví. Část opozice to kritizovala, pozici pro Prymulu označila za politickou trafiku a za oslabení ministra zdravotnictví.

Jedním z důvodů pro Prymulův odchod z ministerstva je to, že nezískal bezpečnostní prověrku. Prymula dříve uvedl, že ministerstvo zavedlo povinné bezpečnostní prověrky pro náměstky kvůli obavám z jeho popularity. Podle průzkumu společnosti Kantar představeného v neděli v pořadu České televize Otázky Václava Moravce důvěřovalo Prymulovi v koronavirové krizi 37 procent lidí, zatímco Vojtěchovi šest procent.

Jenže ve skutečnosti požadavek na bezpečnostní prověrku náměstka Prymuly vznikl v březnu loňského roku, tedy dlouho předtím, než měl kdokoliv povědomí o koronaviru.

Tehdy totiž služební předpis Státního tajemníka na ministerstvu stanovil povinnost splnit bezpečnostní způsobilost do 12 měsíců ode dne jeho vydání.

„Požadavek způsobilosti stanoví podle zákona o státní službě v ministerstvech státní tajemník, a to služebním předpisem. Tento služební předpis je však vydáván na základě schváleného přehledu míst nebo funkcí, u nichž je vyžadován přístup k utajované informaci, který schvaluje bezpečnostní ředitel daného ministerstva,“ vysvětlil mluvčí ministerstva vnitra Ondřej Krátoška.

Nesplnit stanovený požadavek na bezpečnostní prověrku je z pohledu státní služby nemyslitelné, výjimky jsou jen dočasné. „Jedná se o situace, kdy z důvodu personální změny na příslušném služebním místě nebo z důvodu nově stanoveného požadavku daná osoba tento požadavek dočasně nesplňuje, protože požádala Národní bezpečnostní úřad o vydání osvědčení fyzické osoby, ale daná žádost nebyla ještě vyřízena,“ dodává mluvčí Krátoška.

Roman Prymula tedy ve funkci náměstka podle zákona o státní službě nemá už několik měsíců co pohledávat.

Jaký je stav prověrky náměstka Prymuly není jasné, vzhledem k uplynutí roční lhůty je ale zřejmé, že mu ji Národní bezpečnostní úřad nevydal.

Informace o výsledku prověrky samozřejmě nedostane kdokoliv, avšak nakonec je musí mít Prymula i ministerstvo. „Výjimkou je zaměstnavatel a kontrolní orgán Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky,“ dodal mluvčí.

Podle informací NBÚ, pokud po provedení bezpečnostního řízení dospěje úřad k jinému závěru, než je vydání požadovaného osvědčení fyzické osoby, vydá v písemné podobě rozhodnutí o nevydání osvědčení, které obsahuje výrokovou část, odůvodnění a poučení prověřované osoby, které této osobě doručí.

Připomeňme, že hlavním důvodem odvolání ředitele Prymuly byla skutečnost, že v pozici ředitele veřejné fakultní nemocnice inkasoval desítky milionů korun od společnosti Biovomed s. r. o., kterou vlastnila jeho dcera. „Vzhledem k tomu, že jako ředitel nemocnice rozhodoval o nákupech farmaceutických a zdravotnických prostředků, jejichž dodavatelé zároveň spolupracovali s jeho soukromou společností Biovomed s. r. o., došlo k flagrantnímu střetu zájmů,“ uvedlo ministerstvo zdravotnictví v prohlášení.

Prymulův příběh spojený s kauzou Biovomed poměrně detailně zmapovala v roce 2016 média. Ve zkratce, profesor Roman Prymula byl ve stejné době ředitelem fakultní nemocnice, šéfem České vakcinologické společnosti, a působil ve firmě své dcery Biovomed s.r.o. Ta inkasovala od farmaceutických firem ročně mnohamilionové částky za klinické studie hodnotící účinnost a bezpečnost vakcín. Podle obchodního rejstříku byl Prymula od 12. listopadu 2013 do 20. června 2016 ve firmě své dcery prokurou s plnou rozhodovací pravomocí, navíc v té době jeho dcera studovala v USA.

„Společnost Biovomed měla uzavřené smlouvy se třemi farmaceutickými firmami, které zadávají klinický výzkum v oblasti vakcín. Dvě z nich jsou natolik specifické, že s nimi nemocnice ani obchodovat nemůže. Pouze jediná obchodovala i s nemocnicí, ale v naprosto směšném objemu 48 tisíc korun,“ bránil se tehdy na portálu iDnes.cz Prymula. Jenže, jak se později ukázalo, podle interních dokumentů nemocnice, které získaly seznam zprávy, přesáhly hodnoty obchodu jednu miliardu korun.

Bude tak zajímavé sledovat, čemu konkrétně se bude Roman Prymula věnovat v nové pozici vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví.

JŠ/MČ