Psychiatrická nemocnice v Opavě modernizuje dětské oddělení

Foto: Psychiatrická nemocnice v Opavě

Psychiatrická nemocnice v Opavě opravuje pavilon určený pro dětské pacienty. Modernizaci zhruba za 107 milionů korun by chtěla dokončit v listopadu. Péče na dětském oddělení by tak měla být bezpečnější, řekl ředitel zdravotnického zařízení Zdeněk Jiříček.

„Rekonstruujeme dětské oddělení tak, aby péče o děti byla bezpečná, protože jsme tam měli i nějaké problémy. Chceme, aby i prostředí bylo na úrovni dnešní doby, protože kritika ze strany personálu i rodičů byla významně velká. Dojde tam k velkému posunu a dětská psychiatrie tady bude mít své místo i do budoucna,“ uvedl Jiříček.

Pro dětské oddělení je vyčleněno 50 lůžek a jejich počet zůstane stejný. „Prostory ale budou uzpůsobené moderním trendům. Budou tam vytvořené nové prostory pro aktivity s dětmi, vyšetřovny nebo pokoje, které budou pod kamerovým systémem, což v tuto chvíli nebylo,“ uvedl Jiříček. Součástí modernizace je i oprava tělocvičny a okolí, kde vznikne i hřiště.

Podle Jiříčka by stavba měla být dokončena v polovině listopadu. Stěhování je plánováno přes vánoční prázdniny a v nových prostorách se děti začnou léčit od příštího ledna. „Teď tu službu poskytujeme v náhradních prostorách. Je to v omezeném počtu, došlo tam ke snížení kapacity,“ uvedl ředitel. Podle něj je rekonstrukce nezbytná, protože je potřeba vytvořit odpovídající podmínky nejen pro děti, ale i pro personál, tak aby nemocnice byla atraktivním zaměstnavatelem a mohla vychovávat pedopsychiatry.

Kromě modernizace dětského oddělení nemocnice už několik let chystá výstavbu centrálního příjmu, jehož součástí by byla i akutní lůžka. Nemocnice už měla připravený projekt a zajištěné financování, ale nakonec projekt dala přepracovat. Nyní má od ministerstva zdravotnictví přislíbeno, že by se projekt mohl přeložit do dalšího pětiletého investičního období, které začne v následujícím roce. Podle ředitele byla důvodem předělávky projektu skutečnost, že nevyhovoval nově vydaným standardům akutní péče, s čímž souvisí i některé technické parametry. Nemocnice by tak začala stavět pavilon, který by fakticky neodpovídal nejnovějším trendům. Proto se rozhodla projekt přepracovat.

ČTK