Rada akreditačního úřadu o lékařství v Ostravě nerozhodla

Budoucnost oboru všeobecné lékařství na Lékařské fakultě Ostravské univerzity (LF OU) zůstává nejasná. Rada Národního akreditačního úřadu (NAÚ) se na zasedání možným omezením akreditace oboru nezabývala. Kvůli pochybení při přijímacích zkouškách fakultě hrozí, že do něj nebude moct přijímat nové studenty. Rada NAÚ se případu bude věnovat zřejmě na dalším jednání v srpnu. ČTK to řekl zastupující předseda NAÚ Ivan Barančík.

„Na radě zazněla pouze informace od členů kontrolní komise o tom, že byly doručeny námitky z vysoké školy k protokolu o kontrole a bylo zahájeno vypořádání těchto námitek s tím, že bude postupováno podle kontrolního řádu. Detaily ani informace o námitkách jsme neprobírali, protože to náleží zatím kontrolní komisi,“ uvedl Barančík.

Mluvčí univerzity Adam Soustružník ČTK řekl, že škola personální pochybení ve vedení fakulty připouští. Rektor Jan Lata podle něho přijal koncepční opatření, aby se podobné situace už nemohly opakovat. „Navíc akademickému senátu navrhl odvolání děkana lékařské fakulty Arnošta Martínka. Za přijímací řízení nese vždy odpovědnost vedení fakulty,“ uvedl mluvčí.

Zprávy o možných manipulacích při přijímacím řízení na Lékařské fakultě Ostravské univerzity se v médiích objevily loni. Na fakultu podle nich byli přijati studenti, kteří nesplnili podmínky. NAÚ posléze začal dění prověřovat a na základě zjištěných nedostatků jeho komise v červnu doporučila Radě NAÚ zahájit řízení o omezení akreditace oboru všeobecné lékařství. Univerzita pak podle rektora v reakci uvedla, že omezovat akreditaci není potřeba, protože již provedla kroky, které do budoucna podobným pochybením zabrání.

Podle Barančíka doručila univerzita své námitky Národnímu akreditačnímu úřadu tento týden. „Je to úplně čerstvé a nebylo možné je zpracovat do dnešní rady, aby byly kvalifikovaně a objektivně posouzeny a předloženy radě k dalšímu návrhu postupu,“ řekl. Rada NAÚ se podle něj bude situací na Ostravské univerzitě zabývat pravděpodobně na svém dalším plánovaném zasedání 29. srpna.

Ze zprávy kontrolní komise, která unikla do médií, vyplynulo, že by pak rada mohla rozhodnout také o zahájení kontroly přijímacích řízení v nelékařských programech Lékařské fakulty OU i na ostatních fakultách univerzity. Kdyby kontrola rovněž odhalila nedostatky, měla by rada zvážit, zda s univerzitou nezahájí řízení o odnětí institucionální akreditace, kterou škola získala minulý rok.