Radiologie potřebuje posily, škola otevře nový obor

Zdroj: Shutterstock

Proti roku 2007 se ve zdravotnictví používají o pětinu víc zobrazovací metody, jako je rentgen nebo počítačová tomografie (CT). Radiologických asistentů, kteří tato vyšetření provádějí, je nedostatek, přestože jich absolvuje kolem 200 každý rok. Dalších 30 ročně chce přijímat do nově otevíraného oboru 2. lékařská fakulta Univerzity Karlovy v Praze.

„Současná medicína směruje k individualizaci péče. K tomu lékaři potřebují údaje, které přicházejí z nejrůznějších metod. A klíčový význam v tom hrají zobrazovací metody,“ uvedl děkan fakulty Marek Babjuk. V poslední době podle něj tyto metody zažívají obrovský rozvoj. „Mezi roky 2007 a 2019 vzrostl počet vyšetření v oblasti zobrazovacích metod o 18 procent, po roce 2019 určitě ještě dál roste,“ doplnil. Počet radiologických asistentů se ale podle něj za tu dobu zmenšil.

Obor nemá podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka, který je lékařem-radiologem, využití jen v medicíně, kde jeho absolventi směřují do radiologie, radiodiagnostiky a nukleární medicíny. „Šíří se do dalších oborů medicíny, jako je intervenční kardiologie, intervenční angiologie,“ dodal. Absolventi se podle něj uplatní také ve veterinárním lékařství nebo v průmyslu. „V současné době chce každý miniinvazivní léčbu a druhý den jít do práce. A to my dokážeme,“ doplnil přednosta Kliniky zobrazovacích metod FN Motol Miloslav Roček.

Jen v motolské nemocnici, kde se budou budoucí radiologičtí asistenti vzdělávat, jich podle ředitele Miloslava Ludvíka chybí asi 20, celkově jich v nemocnici pracuje více než 100. Obor je podle něj perspektivní i z hlediska platu. „V podstatě jsme na násobcích průměrného příjmu v České republice,“ řekl. V Motole jich bude potřeba ještě víc po vzniku Národního onkologického centra, nemocnice proto plánuje motivovat studenty, aby zůstali v Motole pracovat, pomocí stipendií. V současné době se obor studuje na lékařských a zdravotnických fakultách v celé ČR, ale i na ČVUT v Kladně. V Praze možnost studia podle Babjuka zatím není. Na 2. lékařské fakultě otevřou tříletý bakalářský obor, první zájemci o studium se mohou hlásit do konce března.

Zdroj: ČTK