Ředitel VZP dostal za loňský rok odměnu ve výši 85 procent maxima

Zdroj: Wikipedia

Ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Zdeněk Kabátek dostane za loňský rok odměnu ve výši 85 procent maxima, které činí šest měsíčních platů. Jde asi o 1,14 milionu korun. Odměna se vypočítává z více kritérií, jedno splnil jen ze dvou třetin. Novinářům to dnes po jednání správní rady řekla její předsedkyně Věra Adámková (za ANO).

Podle Adámkové projednaly výši odměny pracovní skupiny správní rady. Ve stanovování její výše tvoří 45 procent váhy dlouhodobé strategické cíle, čtvrtinu výsledky hospodaření, pětinu smluvní politika a deset procent servis pro pojištěnce.

„Ekonomické parametry byly dokonce překročeny. Jedno z kritérií bylo splněno na 66 procent,“ uvedla Adámková. Šlo podle ní o nejhodnotnější kritérium – dlouhodobé cíle jako jsou například akvizice pojištěnců nebo počty revizních lékařů. Právě ty se podle Adámkové pojišťovně nedaří získávat, ředitel na to ale nemá prakticky žádný vliv. Kabátek oceňuje, že pro stanovení odměny jsou nastavená jasná kritéria.

„Připravujeme motivační schéma, abychom nové revizní lékaře přilákali. Bylo rozhodnuto o navýšení platů a chystáme lepší podmínky,“ řekl k tomu Kabátek. Revizní lékaři podle něj dostali například novou metodiku pro rozhodování o výjimečně hrazené léčbě podle paragrafu 16 zákona o veřejném zdravotním pojištění.

Podle člena správní rady Bohuslava Svobody (ODS) je problém s revizními lékaři plošný a dlouhodobý. „Odcházejí do důchodu, málokdo to chce dělat,“ dodal s tím, že navrhovaná opatření možná přivedou lidi na částečné úvazky.

Správní rada VZP projednává odměnu ředitele každoročně. Vydělává 225.000 korun hrubého měsíčně. Jeho roční odměna může dosahovat maximálně šestinásobku jeho platu, tedy 1,350 milionu Kč. Loni dostal 90 procent maximální částky, což bylo asi 1,2 milionu korun, předloni 1,28 milionu. Podle Adámkové letos byl jeden z 30 členů správní rady proti a ona se jako předkladatelka zdržela.

VZP je největší ze sedmi českých zdravotních pojišťoven, má asi 5,9 milionu klientů. V letošním roce plánuje pojišťovna hospodařit se 194 miliardami korun, na zdravotní služby z nich vydá 186 miliardy. Celkem bude letos systém veřejného zdravotního pojištění, kde působí celkem sedm zdravotních pojišťoven, hospodařit s 320 miliardami korun.

ČTK