Aktuální informace ze zdravotnictví a sociální péče

Referendum o budoucnosti nemocnice v Litoměřicích bude letos

Referendum o budoucnosti městské nemocnice v Litoměřicích se uskuteční 8. listopadu 2019, rozhodli o tom dnes zastupitelé. Petiční výbor žádal termín společně s krajskými volbami v roce 2020, zváží proto, zda se kvůli tomu obrátí na soud. Novinářům to řekla členka petičního výboru Alena Rožcová. Zastupitelé zároveň doporučili radě města pokračovat v jednáních s Ústeckým krajem ohledně začlenění litoměřické nemocnice do Krajské zdravotní (KZ).

Otázka referenda podle schváleného návrhu bude znít: „Chcete, aby orgány města Litoměřice bezodkladně zastavily jakoukoliv formu převodu vlastnictví či provozování nemocnice v Litoměřicích na jakýkoliv subjekt, který není ve výhradním vlastnictví státu, kraje či obce a zachovaly nemovitosti nemocnice i provozní majetek společnosti Nemocnice Litoměřice ve výhradním vlastnictví státu, kraje či obce?“.

Místní referendum je platné, pokud se ho zúčastní alespoň 35 procent oprávněných voličů a výsledek je závazný, pokud se pro něj vyjádří nadpoloviční většina hlasujících a současně alespoň 25 procent oprávněných voličů.

Pro návrh radních s listopadovým termínem referenda hlasovalo 16 zastupitelů, dva byli proti a osm se jich zdrželo. Ještě předtím neschválili zastupitelé návrh opozičního zastupitele Petra Panaše (Zelení a Piráti) neuskutečnit referendum, ale pouze zastavit jednání o převodu nemocnice na jakýkoliv soukromoprávní subjekt. Pro návrh petičního výboru, aby se referendum uskutečnilo zároveň s krajskými volbami, hlasovalo 12 zejména opozičních zastupitelů.

Hlasování předcházela vypjatá debata, v níž koalice (ODS, Severočeši Litoměřice, Sport a Zdraví Litoměřice) hájila listopadový termín s tím, že je nutné situaci rychle řešit. Opozice (ANO, Zelení a Piráti, KSČM) a petiční výbor odůvodňoval pozdější termín tím, že během voleb přijde více lidí a referendum je v rakovém případě dvoudenní.

Litoměřice už na konci minulého volebního období začaly řešit budoucnost nemocnice, jejíž provoz každoročně dotují deseti až dvaceti miliony korun. Nemocnice potřebuje podle radních peníze na rozvoj. Krajská zdravotní dlouhodobě deklaruje zájem provoz převzít.

„Celorepublikově situace menších nemocnic není dobrá, naší snahou je zajistit do budoucna co nejlepší pozici pro nemocnici,“ řekl starosta Ladislav Chlupáč (ODS). Podle něj je vhodný co nejbližší termín referenda mimo jiné proto, aby se stabilizovala situace. K němu se přiklonili i koaliční kolegové. „Priorita je pro mě vést jednání s Krajskou zdravotní, učiním všechno proto, abychom se dohodli,“ uvedl ředitel nemocnice a radní Radek Lončák (ODS).

Opozice zdůrazňovala to, že nemocnice je v dobré finační kondici a město ji může dále provozovat. „Jasně říkáme, že nemocnice má zůstat v majetku města, a pokud ne, tak s KZ. Soukromníka nechceme,“ řekl opoziční zastupitel Jiří Adámek (ANO).

V debatě se ostře vymezovala veřejnost vůči hledání jiného strategického partnera pro nemocnici, než by byla Krajská zdravotní. Zazněla řada výpadů proti některým zastupitelům. „Nás politika nezajímá, nám jde opravdu o to, aby město Litoměřice mělo svoji nemocnici, 60 lékařů se vyslovilo proti vstupu jiného subjektu, žádají o to, abyste ponechali nemocnici v majetku města,“ uvedla Rožcová, která nebyla spokojena s výsledky dnešního jednání. Petiční výbor navrhoval obdobnou otázku referenda, jakou navrhla rada. Použila pouze namísto „kraj, stát a obec“ „veřejnoprávní subjekt“ a namísto „subjekt, který není ve vlastnictví státu“ vyjádření „soukromoprávní subjekt“.

Zastupitelé podle Rožcové mohli uklidnit situaci okamžitě, pokud by hlasovali pro návrh petičního výboru. „Ten nebyl přijat, takže velké zklamání,“ řekla Rožcová.

Aktuální číslo
Objednat »