Rekonstrukce Nemocnice Vyškov za 127 mil. Kč má začít letos

Nemocnice Vyškov

Rekonstrukce a modernizace oddělení ušní, nosní, krční (ORL) a neurologie v Nemocnici Vyškov by měla začít letos v květnu, hotovo by mělo být do konce roku 2020. V tiskové zprávě na webu Vyškova to uvedl mluvčí radnice Michal Kočí. Předpokládané náklady jsou zhruba 127 milionů Kč včetně DPH. O rekonstrukci se mluví několik let a kraj na ni počítal s dotací od státu, nakonec z toho ale sešlo, zaplatí ji ze svého rozpočtu.

O rekonstrukci oddělení hovořil už v roce 2016 tehdejší premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) při návštěvě jižní Moravy, spolu s tehdejším hejtmanem Michalem Haškem (ČSSD) poklepali i na základní kámen stavby. „Původní představa byla, že tato rekonstrukce bude částečně hrazena z dotace ministerstva zdravotnictví. Ministerstvo to ale nezařadilo mezi své priority. I když tento záměr nevyšel, rozhodl se kraj najít na modernizaci finance ve vlastním rozpočtu,“ uvedla už dříve náměstkyně současného hejtmana Taťána Malá (ANO).

Objekt neurologie pochází z roku 1951, původně sloužil jako ubytovna zdravotnického personálu. V 70. letech byla budova uzpůsobena pro lůžková oddělení, ovšem bez potřebných stavebních úprav. V téměř nezměněném prostorovém uspořádání slouží dodnes.

„Zásadní rekonstrukci potřebuje. Technický stav budovy, zejména pak střešního pláště, některých konstrukčních částí a technických instalací jsou dávno za zenitem životnosti,“ uvedla ředitelka nemocnice Věra Seidlová.

Stavební práce mají začít v květnu. „Vše je nicméně v závislosti na délce zadávacího řízení. Kraj již zakázku zadával, obdržel ovšem pouze nabídky, které překračovaly její předpokládanou hodnotu,“ uvedla mluvčí kraje Monika Brindzáková.

Modernizace se má uskutečnit za provozu. Pracovat se bude na lůžkových odděleních neurologie ve druhém a třetím nadzemním podlaží v budově B a zároveň se počítá s přesunem centra léčebné rehabilitace z budovy C do budovy B do prvního podlaží a části přízemí. V budově B tak budou koncentrována veškerá pracoviště iktového centra, tedy centra zaměřeného na řešení cévních mozkových příhod.

Pracoviště ORL se přesune z budovy B do třetího nadzemního podlaží budovy C. Personál pro své zákroky bude moci využívat moderní zázemí operačního sálu gynekologicko-porodnického oddělení. Vzniknou i nové venkovní sítě technické infrastruktury a upraveny budou venkovní plochy.

Nemocnice Vyškov poskytuje v okrese léčebnou péči zhruba pro 90.000 obyvatel. Zřizovatelem je Jihomoravský kraj, který kromě vyškovské nemocnice provozuje i nemocnice ve Znojmě, Ivančicích, Letovicích, Břeclavi, Hustopečních, Tišnově, Hodoníně a Kyjově.

ČTK