Rekordních 4457 případů Covid-19, Prymula vyhlásí další opatření

Denní nárůst počtu případů nemoci covid-19 v Česku dosáhl v úterý rekordních 4457. V úterý také přibylo dalších 13 úmrtí lidí nakažených koronavirem na celkových 794. V pátek budou oznámena zásadnější opatření proti covidu-19, avizoval ministr zdravotnictví Roman Prymula.

Aktuálně má podle statistik covid-19 40 440 lidí. U většiny nemocných má covid-19 lehký průběh, v nemocnicích je nyní zhruba 3,8 procenta z aktuálně nemocných.

Hospitalizovaných ale v poslední době rychle přibývá. Podle posledních údajů ministerstva k pondělku vzrostl počet lidí s covidem-19 v nemocnicích jen od minulého pondělí o dvě třetiny na 1387. Ještě výrazněji stouplo množství hospitalizovaných, kteří jsou ve vážném stavu, a to o tři čtvrtiny na 326.

Výrazně v uplynulých dnech stoupal rovněž podíl potvrzených případů covidu-19 na počtu provedených testů. V neděli dosáhl rekordních 23,74 procenta. V pondělí sice klesl na 17,77 procenta, i přes pokles to ale byl druhý největší podíl nakažených na počtu testů od začátku epidemie. Údaje o podílu za úterý zveřejní ministerstvo až dnes večer.

Za vyšším podílem pozitivních testů je pokles trasování kontaktů krajskými hygienickými stanicemi, napsal v pondělí na twitteru ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny Marián Hajdúch, který vede laboratorní skupinu ministerstva zdravotnictví.

Více lidí než hygienici posílají podle něj na testy praktičtí lékaři, které nakažení vyhledají už kvůli začínajícím příznakům nemoci. Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška je za vyšším podílem nakažených na počtu testů také úbytek testů samoplátců.

Celkové tempo růstu nákazy covidem-19 v Česku značně zrychluje. Zatímco hranice prvních 10 000 nemocných padla až za 3,5 měsíce od začátku epidemie, dalších 10 000 přibylo jen za dva měsíce. K dosažení hranice 30 000 prokázaných nákaz už stačily pouze tři týdny a nyní počet nakažených roste v řádu tisíců denně. Na posledních 10 000 potvrzených případů tak stačily tři dny.

JŠ/ČTK