Rekreační užívání marihuany je legální v devíti zemích světa

Základní údaje o státech a územích světa, které povolují rekreační užívání či prodej marihuany (před deseti lety, 6. května 2014, vstoupil v platnost zákon, kterým se Uruguay stala první zemí světa, která legalizovala pěstování, prodej i užívání marihuany):

– Marihuana se získává z konopí. Zejména díky psychoaktivní látce THC (tetrahydrocannabinol) má analgetické účinky, pomáhá například lidem s roztroušenou sklerózou zmírňovat svalové napětí a třes a osobám s Tourettovým syndromem snižuje četnost tiků. Ulevuje i lidem po chemoterapii větší chutí k jídlu a snížením pocitu nevolnosti.

– Na mezinárodní úrovni byl obchod s marihuanou a hašišem poprvé omezen revizí Mezinárodní konvence o opiu z roku 1925 (platná od roku 1928). Zpřísnění přinesla Jednotná konvence o omamných látkách z roku 1961 (účinná od roku 1975).

– V roce 1976 Nizozemsko legalizovalo držení malého množství marihuany, čímž umožnilo zrod slavných coffee shopů – kaváren, v nichž se dají legálně v malém množství koupit lehké drogy. Do Nizozemska to přilákalo mimo jiné řadu turistů. Prodej a pěstování konopí ve velkém je ale v zemi stále nelegální. Koncem loňského roku v Nizozemsku začal pokusný projekt s legalizací spotřeby a výroby marihuany. Výroba této látky a její prodej byl povolen ve dvou městech na jihu země a projekt by se časem měl rozšířit i do dalších oblastí. Cílem studie je zjistit, jaké dopady má legalizace marihuany na zdraví a kriminalitu.

– Rekreační užívání marihuany je nyní legální v devíti zemích světa – Uruguayi, Kanadě, JAR, Mexiku, Thajsku, na Maltě, v Lucembursku, Gruzii a zatím naposledy od letošního dubna v Německu.

– V Německu po letošním únorovém souhlasu Spolkového sněmu otevřely cestu k liberalizaci v březnu i německé regiony ve Spolkové radě. Jednání bylo ostře sledované, neboť spolkové země vedené konzervativní vládou chtěly původně legalizaci zablokovat. Dospělí lidé v Německu od dubna mohou mít doma až 50 gramů konopí a pěstovat tři rostliny pro svou potřebu. Vznikat mohou i pěstitelské kluby.

– Komerční prodej pro rekreační užívání je legální v Kanadě, Thajsku a Uruguayi.

– Ve Spojených státech je na federální úrovni marihuana ilegální. Její užívání pro rekreační účely bylo dosud povoleno ve 24 státech, dvou teritoriích a ve washingtonském federálním distriktu. V Austrálii je na federální úrovni rekreační užívání marihuany rovněž nelegální, povoleno ale bylo v Teritoriu hlavního města Austrálie.

– V roce 2013 povolila Uruguay jako první země světa pěstování, užívání i prodej marihuany. Zákon vstoupil v platnost 6. května 2014. V červenci 2017 byl v zemi zahájen volný prodej marihuany v lékárnách pod státním dozorem.

– První zemí ze skupiny vyspělých států G7, která povoluje úplnou spotřebu a výrobu konopí, se v říjnu 2018 stala Kanada. Kanaďané si mohou zakoupit marihuanu v obchodech či si ji objednat po internetu od výrobců s příslušnou licencí.

– V červenci 2018 ústavní soud v Gruzii označil veškerý postih za užívání marihuany i bez lékařského předpisu za neústavní, čímž fakticky legalizoval rekreační kouření drogy. Prodej a držení marihuany ve větším množství ale v zemi zůstává nadále trestným činem.

– Užívání a pěstování marihuany pro vlastní potřebu a v soukromí zlegalizoval v září 2018 také ústavní soud v Jihoafrické republice.

– V prosinci 2021 se Malta stala první evropskou zemí, která do své legislativy včlenila legalizaci pěstování a užívání marihuany pro vlastní potřebu a rekreační účely.

– Téma legalizace marihuany k rekreačním účelům otevřela i současná česká vláda. Podle studie, kterou připravili Piráti, by stát legalizací marihuany a jejím zdaněním mohl každý rok získávat 650 milionů až 1,8 miliardy korun. Úsporu v případě legalizace konopí vidí také ve vězeňství a soudnictví. Návrh zákona připravují spolu s vládním protidrogovým koordinátorem Jindřichem Vobořilem (ODS).