Aktuální informace ze zdravotnictví a sociální péče

Respirátory jen v dopravě, zdravotnictví a sociálních službách

Nošení respirátorů zůstane od pondělí 14. března povinné jen v hromadné dopravě, zdravotnictví a sociálních službách. Na ostatních místech se nebude muset nosit žádná ochrana dýchacích cest.

„Bude-li příznivý vývoj pokračovat, v průběhu dubna odložíme respirátory úplně,“ uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Poděkoval také lidem, kteří dodržovali protiepidemická opatření. Premiér Petr Fiala (ODS)  doplnil, že podle odborníků, kteří vládě radí, je situace v České republice taková, že bude možné odložit respirátory prakticky všude kromě zařízení sociálních a zdravotních služeb a kromě veřejné dopravy. Podle premiéra má zachování respirátorů v dopravě i logiku, jak si vzpomíná z diskusí o opatřeních v předchozích vlnách. „Právě v hromadné dopravě se setkávají lidé ve velmi těsném prostoru z různých sociálních prostředí a různých míst. A tam to riziko přenosu je mnohem vyšší než kdekoliv jinde,“ řekl premiér.

Od pondělí bude dál povinné nosit respirátor v hromadné dopravě, jako jsou vlaky, MHD, autobusy a taxislužby, nutné budou také v kabinách lanovek. Ze zařízení sociálních služeb se budou dál nosit v domovech pro seniory, domovech pro osoby se zdravotním postižením, domovech se zvláštním režimem určených pro osoby s demencemi a v týdenních stacionářích nebo dalších odlehčujících sociálních službách v pobytové formě.

Z nošení respirátorů na místech, kde budou i po 14. březnu povinné, budou i dál platit výjimky například pro předškolní děti, osoby s poruchou intelektu či mentálních schopností, hospitalizované, klienty pobytových sociálních služeb nebo řidiče veřejné dopravy. Nemusí je nosit také lidé, kteří mají lékařem potvrzeno, že jim to jejich zdravotní stav neumožňuje. Nutné nejsou ani po dobu konzumace jídla.

Zdroj: ČTK

Aktuální číslo
Objednat »