Respirátory na prázdné ulici už nebudou povinné, oznámil ministr

Petr Arenberger. Zdroj: MZ ČR

Od pondělí 10. května bude nutné nosit ochranu dýchacích cest ve venkovních prostorách jen při setkání dvou a více osob vzdálených od sebe méně než dva metry, pokud nejde o členy jedné domácnosti. 

Od počátku března musejí lidé nosit v zastavěném území obce minimálně chirurgickou roušku, řada lidí ale přesto nosí respirátor. Respirátory s třídou ochrany nejméně FFP2, případně nanoroušky jsou povinné v hromadné dopravě, obchodech a na dalších frekventovaných místech.

„Je to totéž, co jsme tady zažili na podzim. Když jste ve volném prostoru a nejsou kolem v blízkosti jiní lidé, tak nemusíte nosit ochranu úst, ale když přijdete třeba na zastávku tramvaje nebo autobusu a je tam víc lidí, tak si roušku nasadíte,“ řekl Arenberger.

Na povinnosti mít zakryté dýchací cesty ve vnitřních prostorách se nic nemění.

Přestože na tiskové konferenci ministr Petr Arenberger změnu opatření oznámil a zároveň už má písemnou podobu, na twitteru ministr doplnil, že vláda dnes projednala návrh resortu zdravotnictví a že začne platit v případě, že se nezhorší epidemická situace. Definitivně kabinet rozhodne na čtvrtečním jednání.

„Výjimka z nošení (roušek či respirátorů) bude platit na nezbytně nutnou dobu pro konzumaci potravin a nápojů mimo provozovny stravovacích služeb,“ dodal ministr.

ČTK, vlb