Rodiče letos více očkují své děti proti meningokokům

Ilustrační foto. Zdroj: pixabay

Rodiče letos více očkují své děti proti meningokokům. Vyplývá to z údajů tří největších zdravotních pojišťoven, a z vyjádření lékařů. Od letošního května je toto očkování pro malé děti zdarma. Loni se meningokokem nakazilo 49 lidí, z toho tři lidé na toto onemocnění zemřeli.

Očkování proti meningokoku typu B vakcínou Bexsero je hrazeno z pojištění dětem do šesti měsíců, u vakcíny Nimenrix proti typům A, C, W a Y pak u dětí, které podstoupí očkování mezi prvním a druhým rokem.

„Zájem o toto očkování je veliký, až překvapivě vysoký,“ řekla Ilona Hülleová, dětská lékařka z Bystřice pod Hostýnem. Podle Hülleové, která je zároveň předsedkyní Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost ČR, rodiče často doplácí očkování i pro starší sourozence. A taktéž v případě, že dítě kvůli věku mělo bezplatný nárok už jen na jednu z vakcín.

„Prošel jsem kartotéku ordinace a u dětí, které od května letošního roku mají bezplatný nárok, očkovala své dítě Bexserem přibližně polovina všech rodičů. Takže v této věkové kategorii je to jednoznačný nárůst,“ řekl na dotaz dětský lékař Karel Zitterbart z brněnské Lesné. Podobná je v jeho ordinaci situace i u vakcíny Nimenrix. Část rodičů pak podle Zitterbarta rovněž doplácí očkování pro starší sourozence, kteří už na úhradu ze zdravotního pojištění nemají nárok. Ti pak mohou žádat alespoň o částečný příspěvek svoji zdravotní pojišťovnu.

Jedna dávka Bexsera pro starší děti či mladé dospělé vyjde v ordinaci pediatra asi na 2000 korun, potřeba jsou dvě dávky. U Nimenrixu rodiče zaplatí asi 1370 korun a stačí jedna dávka. V některých očkovacích centrech mohou být ceny o desítky korun až stokoruny vyšší.

Nárůst očkovaných ukazují i data pojišťoven. Za pět měsíců od května do září bylo proti meningokokovým infekcím naočkováno 39.215 klientů Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). Navíc letos od ledna do konce října poskytla VZP 27.765 příspěvků na toto očkování dětem, které už nárok na bezplatné vakcíny nemají. To je zhruba o 2900 více než za celý loňský rok. VZP přispívá na každou vakcínu zvlášť, dohromady mohou klienti získat až 3500 korun.

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (ČPZP) loni přispěla na očkování proti meningokokům asi 4830 klientům, za deset měsíců letošního roku pak 5035 lidem, kteří neměli nárok na bezplatné očkování. Navíc ČPZP registruje za letošek asi 8000 dětí, které nechali jejich rodiče očkovat a nemusí za to platit. ČPZP přispívá na očkování až 1500 korun.

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra (ZPMV) od letošního května registruje asi 11.800 dětí, u kterých rodiče využili možnosti bezplatného očkování. Dětem, které na úhradu ze zdravotního pojištění nemají nárok, nabízí ZPMV příspěvek 1000 korun, dospělým pak polovinu. Loni na tyto účely vyplatila přes 3,3 milionu korun, za první tři čtvrtletí tohoto roku pak asi 4,1 milionu korun.

Meningokoková invazivní onemocnění vyvolává bakterie Neiserria meningitidis a jejich zdrojem může být i zdravý přenašeč, nakažený je asi každý desátý člověk. Nejvyšší nemocnost je u dětí do čtyř let a u mladých mezi 15. a 19. rokem. Trvalé následky má sedm z deseti lidí, kteří infekci přežijí. Nejzávažnějšími formami nemoci jsou meningitida nebo sepse organismu. Důsledkem mohou být amputace končetin, hluchota nebo mentální retardace. Závažné onemocnění propuká velmi rychle a úspěšnost léčby závisí na co nejvčasnějším podání antibiotik.

Loni se podle dat Státního zdravotního ústavu meningokokem nakazilo 49 lidí, z toho tři lidé na toto onemocnění zemřeli. Jednalo se o dvě děti ve věku do čtyř let a jednoho mladého člověka ve věku 20 až 24 let. Počet lidí, kteří onemocní meningokokem, dlouhodobě klesá. V roce 2009 se nakazilo 85 lidí a devět zemřelo. Za dobu, kdy zdravotníci data sbírají, by nejhorší rok 1995, kdy onemocnělo 230 lidí a 21 z nich nepřežilo.

čtk