Rokycanská nemocnice zprovoznila 20 lůžek následné péče

FOTO: Nemocnice Rokycany

Nové oddělení následné péče zprovoznila v nejvyšším patře lůžkového traktu Rokycanská nemocnice. Lůžková stanice bude mít zatím 20 lůžek. Dalších deset se otevře ke konci roku, až se podaří doplnit personál. První pacienty přijme nové oddělení tento týden. Úprava prostor vyšla téměř na dva miliony korun, které hradil zřizovatel nemocnice, Plzeňský kraj, řekl ředitel nemocnice Jaroslav Šíma.

Oddělení poskytne léčebnou ošetřovatelskou a rehabilitační péči dlouhodobě nemocným a pacientům, jejichž stav už nevyžaduje přímo pobyt na akutním lůžku, ale zároveň pro ně ještě není vhodná domácí péče.

„Jedná se například o chronicky nemocné nebo starší lidi, kteří potřebují lékařský dohled a pravidelnou ošetřovatelskou péči, nebo o lidi po úrazech či operacích, kteří po pobytu na chirurgickém oddělení ještě potřebují rekonvalescenci a rehabilitaci v nemocnici,“ popsal Šíma.

Léčit se tu budou například pacienti s interními, chirurgickými, ortopedickými, neurologickými, onkologickými či psychiatrickými diagnózami.

Oddělení vzniklo v nevyužívaných prostorách, které prošly kompletní rekonstrukcí. Nemocnice chtěla tento typ lůžek provozovat už od počátku milénia, protože je jich v okrese dlouhodobý nedostatek a poptávka naopak stále roste. Svolení ale nemocnice získala až v roce 2017, kdy byl zase na českém trhu práce kritický nedostatek zdravotníků, uvedl mluvčí nemocnice Jiří Kokoška.

Nemocnice tak musela nejdřív najít zaměstnance. Zatím zajistila personál pro zprovoznění dvou třetin lůžek. „Aby se mohlo obsadit i zbývajících deset, hledáme ještě dvě praktické nebo všeobecné sestry a sanitáře,“ řekl mluvčí.

Oddělení podle krajské radní pro zdravotnictví Mileny Stárkové doplní nabídku služeb nemocnice a hlavně typ péče potřebný na Rokycansku.

„Pacienti dosud buď museli být hospitalizováni v jiném regionu nebo, pokud to bylo možné, se doléčovali na lůžkách určených akutní péči a odtud přecházeli rovnou do domácího léčení,“ dodala Stárková.

Například Centrum sociálních služeb v nedalekém Mirošově pečuje o více než 300 seniorů a ti při zhoršení zdravotního stavu museli využít lůžka zařízení LDN v Plzni.

ČTK