Počet mrtvých dávaných do souvislosti s kouřením elektronických cigaret je ve Spojených státech už 42. Uvedlo to americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Oběti pocházejí ze 24 států USA. Potvrzených případů nemocných je nyní 2172.
Příčina závažných poškození plic stále není objasněna, CDC ale jako problematickou látku identifikovala acetát vitaminu E. To je syntetická forma vitaminu E, který patří k nejdůležitějším antioxidantům v těle. Acetát vitaminu E, známý také jako alfa-tokoferyl acetát, se běžně používá v prostředcích na ochranu proti slunečnímu záření nebo péči o pokožku.
„Je to poprvé, co jsme zjistili podezřelou chemickou látku v biologických vzorcích pacientů s tímto poškozením plic,“ napsala CDC na svém webu. Vysvětlila, že acetát vitaminu E byl nalezen ve vzorcích tekutiny odebrané z plic pacientů, kteří měli problémy po kouření elektronických cigaret. Zmíněná látka se do kuřáckých směsí přidává jako aditivum, především kvůli zahuštění produktů obsahujících kanabinoid THC.
„CDC doporučuje nepoužívat pro elektronické cigarety produkty s obsahem THC, obzvláště pak ty neoficiálního původu,“ varovalo středisko. Domnívá se, že acetát vitaminu E by do kuřáckých produktů neměl být přidáván, dokud nebude lépe pochopen jeho vztah ke zdraví plic. CDC rovněž apelovalo na uživatele, aby do směsí pro elektronické cigarety nepřidávali žádné příměsi, které výrobci přímo nedoporučují.
Ačkoli se zdá, že acetát vitaminu E s plicním onemocněním souvisí, nemá CDC dostatek důkazů k vyloučení dalších prověřovaných chemikálií. Středisko uvedlo, že zkoumá vícero látek a že je také možné, že choroba má více než jednu příčinu. Nemocní vykazují stejné příznaky včetně kašle, dýchavičnosti a únavy a někteří též zvraceli či měli průjem. V Evropě nárůst počtu plicní choroby v souvislosti s užíváním e-cigaret zaznamenán nebyl. Podle agentury DPA se potíže zjevně omezují na Severní Ameriku.